-0.6 C
Sungurlu
04/06/2023
Sungurlu HaberleriSağlıkJinekomasti Sorunu İle Yaşamak Zorunda Değilsiniz

Jinekomasti Sorunu İle Yaşamak Zorunda Değilsiniz

Jinekomasti erkeklerde östrojen ve testosteron hormonlarının dengesizliği nedeniyle meme dokusu miktarındaki anormal ancak iyi huylu büyümeye verilen isimdir.

- Google Reklamı -

Estetik ve Plastik Cerrahi uzmanı Op.Dr. İstemihan Öztürk, Erkeklerde görülen Jinekomasti ile ilgili bilgi verdi.

Jinekomasti, erkek memesindeki glandüler dokunun büyümesinden ya da meme bölgesinin altındaki yağ birikiminden kaynaklanır. Yenidoğanlarda, ergenlerde ve yaşlı erkeklerde sıklıkla görülür. Bazen bir memeyi bazen her iki memeyi etkileyebilir. Erişkin erkek memesi minimum miktarda yağ ve glandüler doku içermesine rağmen östrojen ve progesteron seviyeleri yükselirse büyüme potansiyeli vardır. Bu nedenle erkeklerde östrojen-testosteron oranı bozulduğunda glandüler meme dokusu büyür ve jinekomasti ortaya çıkar.

Estetik ve Plastik Cerrahi uzmanı Op.Dr. İstemihan Öztürk, Erkeklerde görülen Jinekomasti ile ilgili bilgi verdi. | Sungurlu Haberleri
Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı
Op. Dr. İstemihan Öztürk

Jinekomasti rahatsızlığının ortadan kalkması için en etkili tedavi yöntemi cerrahi müdahaledir. Ameliyat, liposuction denilen yağ aldırma yöntemiyle gerçekleştirilir.

- Advertisement -

Söz konusu ameliyatta hastaya genel anestezi uygulanır. Hasta uyutulduktan sonra, göğüs kenarlarından ve kol altına yakın yerlerden ufak kesiler açılır. Liposuction denilen kanüller, kesilerden göğse doğru yerleştirilir ve lipasuction cihazının vakum özelliğiyle fazla yağ dokuları alınır, kalan yağ dokularıyla meme şekli yeniden verilir.

Bu işlem yapıldıktan sonra; hasta, meme dokusundaki anormal büyüklükten kurtulur ve kesiler dikilerek ameliyat tamamlanır. Ameliyat, 1-3 saat aralığında sürmektedir. Ayrıca her ameliyatta olduğu gibi jinekomasti ameliyatında da, ameliyat sonrası bakım iyileşme sürecinde oldukça önemlidir.Meme dokusunun büyümesi sonucunda gerçekleştirilen estetik bir operasyon olan jinekomasti ameliyatı için 18 yaş sınırı bulunmaktadır. Söz konusu ameliyatın gerçekleştirilebilmesi için, büyümenin yani ergenlik döneminin tamamlanmış olması gerekir. Fakat 18 yaşından küçük olan bireylerde ailenin onayı alınarak ve doktorun kararı doğrultusunda ameliyat gerçekleştirilebilmektedir.

Estetik ve Plastik Cerrahi uzmanı Op.Dr. İstemihan Öztürk yeni yerinde Özel Elitpark hastanesi karşısında hizmetinizdedir.

[td_block_social_counter custom_title="Takip Edin" facebook="sungurlutelevizyonu" twitter="sungurlu_tv" youtube="channel/UC9UZAQXAsc2Nt7fu0E2B6XQ" instagram="sungurlu_tv" open_in_new_window="y" social_rel="" manual_count_instagram="10683" manual_count_facebook="20356"]
TRY - Türk Lirası
USD
20,9609
EUR
22,4818
GBP
26,0974
RUB
0,2594
CNY
2,9585
JPY
0,1498

Son Eklenenler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sungurlu Haberleri | Sungurlu Televizyonu