-0.6 C
Sungurlu
28/09/2023
Sungurlu HaberleriGündemİSTİKLAL MARŞI'NIN KABULÜ VE MEHMET AKİF ERSOY'U ANMA PROGRAMI DÜZENLENDİ

İSTİKLAL MARŞI’NIN KABULÜ VE MEHMET AKİF ERSOY’U ANMA PROGRAMI DÜZENLENDİ

- Google Reklamı -

İstiklâl Marşımızın kabulünün 101. yıldönümü dolayısıyla Hitit Üniversitesi Sungurlu Meslek Yüksekokulunda “İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü” programı düzenlendi. Programa Yüksekokul Müdürü Doç. Dr. Buğra Bağcı, Müdür Yardımcıları Öğr. Gör. Özlem Bal, Öğr. Gör. Gökhan Boduroğlu, akademik ve idari personel ve öğrenciler katıldı.

Yüksekokul Çocuk Gelişimi Programı öğrencisi Rukiye Orgun isimli öğrencinin “Zülmü Alkışlayamam” şiiri ile başlayan program Öğr. Gör. Saliha Kevser Kavuncu’nun “İstiklal’den İstikbal’e Milli Şiir ve Şair Mehmet Akif Ersoy” isimli konferansı ile devam etti.

Öğr. Görevlisi Kavuncu, İstiklal Marşı’nı anlamanın Mehmet Akif Ersoy’u anlamaktan geçtiğine vurgu yaparak, “ideolojilere sığmayacak kadar idealist bir fikir adamıdır, ruh adamıdır, ruh köklerimize döneceksek onu anlamak gerekir” şeklinde konuştu. Kronolojik sıra ile çocukluğundaki başarıları, Kurtuluş Savaşı’ndaki kilit rolünü, mebus görevini, İstiklal Marşı’nı yazmasındaki sürecini anlattı ve cenazesinin binlerce gencin omzunda taşındığını vurguladı. İstiklal Marşı’nın yazma sürecini anlatarak bazı dörtlükleri yorumladı. “İstiklal Marşı çağlar üstü bir sesleniştir. Bu da kadim bir medeniyete sahip olduğumuzu gösterir. Medeniyetimizi anladığımızda ihtiyacımız olan kudretin kendi geçmişimizde olduğunu duru berrak bir şekilde göreceğiz.” ifadelerini kullandı.

- Advertisement -

Konuşma akabinde, İstiklal’ in ne olduğu sorusunu doğru cevaplandıran öğrenciye satranç takımı hediye edildi.

Konferans sonrası Doç. Dr. Buğra Bağcı, “İstiklal Marşımız milli duygular ile yazılmış ve aynı duygular ile bağımsızlık mücadelesi verilmiştir. Biz o yıllarda tüm dünyaya İstiklal’ in destanını yazdık. Bugün de herkesten farklı olarak haklının ve mazlumun yanındayız. Biz asil bir milletiz, sizler de Asım’ın neslisiniz, İstiklâl Marşımızın kabulünün 101. yıl dönümünü büyük bir gururla kutluyorum.” şeklinde konuştu.

TRY - Türk Lirası
USD
27,3138
EUR
28,6963
GBP
33,1402
RUB
0,2814
CNY
3,7368
JPY
0,1827

Son Eklenenler

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sungurlu Haberleri | Sungurlu Televizyonu