İSTİKLAL MARŞI’NIN KABULÜ VE MEHMET AKİF ERSOY’U ANMA PROGRAMI DÜZENLENDİ

Sponsor

İstiklâl Marşımızın kabulünün 101. yıldönümü dolayısıyla Hitit Üniversitesi Sungurlu Meslek Yüksekokulunda “İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü” programı düzenlendi. Programa Yüksekokul Müdürü Doç. Dr. Buğra Bağcı, Müdür Yardımcıları Öğr. Gör. Özlem Bal, Öğr. Gör. Gökhan Boduroğlu, akademik ve idari personel ve öğrenciler katıldı.

Yüksekokul Çocuk Gelişimi Programı öğrencisi Rukiye Orgun isimli öğrencinin “Zülmü Alkışlayamam” şiiri ile başlayan program Öğr. Gör. Saliha Kevser Kavuncu’nun “İstiklal’den İstikbal’e Milli Şiir ve Şair Mehmet Akif Ersoy” isimli konferansı ile devam etti.

Öğr. Görevlisi Kavuncu, İstiklal Marşı’nı anlamanın Mehmet Akif Ersoy’u anlamaktan geçtiğine vurgu yaparak, “ideolojilere sığmayacak kadar idealist bir fikir adamıdır, ruh adamıdır, ruh köklerimize döneceksek onu anlamak gerekir” şeklinde konuştu. Kronolojik sıra ile çocukluğundaki başarıları, Kurtuluş Savaşı’ndaki kilit rolünü, mebus görevini, İstiklal Marşı’nı yazmasındaki sürecini anlattı ve cenazesinin binlerce gencin omzunda taşındığını vurguladı. İstiklal Marşı’nın yazma sürecini anlatarak bazı dörtlükleri yorumladı. “İstiklal Marşı çağlar üstü bir sesleniştir. Bu da kadim bir medeniyete sahip olduğumuzu gösterir. Medeniyetimizi anladığımızda ihtiyacımız olan kudretin kendi geçmişimizde olduğunu duru berrak bir şekilde göreceğiz.” ifadelerini kullandı.

Sponsor

Konuşma akabinde, İstiklal’ in ne olduğu sorusunu doğru cevaplandıran öğrenciye satranç takımı hediye edildi.

Konferans sonrası Doç. Dr. Buğra Bağcı, “İstiklal Marşımız milli duygular ile yazılmış ve aynı duygular ile bağımsızlık mücadelesi verilmiştir. Biz o yıllarda tüm dünyaya İstiklal’ in destanını yazdık. Bugün de herkesten farklı olarak haklının ve mazlumun yanındayız. Biz asil bir milletiz, sizler de Asım’ın neslisiniz, İstiklâl Marşımızın kabulünün 101. yıl dönümünü büyük bir gururla kutluyorum.” şeklinde konuştu.

Sponsor
Önceki İçerikKYK VE LİSE ÖĞRENCİLERİ, SABAH NAMAZI PROGRAMINA KATILDI
Sonraki İçerikSUNGURLU’DA İSTİKLAL MARŞI’NIN KABULÜNÜN 101.YILI KUTLANDI
Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi ve Çorum Hitit Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümlerini okudum. 2013 yılından beri kendi işletmemde (Hazinedar Reklam) çalışıyorum. İleri seviyede bilgisayar kullanımına hakimim. İhtiyaçlarınız doğrultusunda size web sitesi tasarlayabilirim. Kurumsal reklam ve ürün ihtiyaçlarınızı karşılayabilirim. Giriş seviyesi C# program yazabilirim. Orta seviyede Corel Draw, Photoshop, 3Ds Max kullanabiliyorum. Giriş seviyesinde After Effects kullanabiliyorum. Buna ek olarak video montajına oldukça hakimim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz