Sungurlu Televizyonu | Sungurlu TV | Sungurlu Haber
Image default
Teknoloji Genel

İnternet Düzenlemesi Geliyor!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sosyal medyaya yönelik açıklamaları sonrasında beklenen ‘internet düzenlemesi’ geliyor. AK Parti, sosyal ağların hukuki altyapısını yeniden düzenleyecek bir dizi düzenlemeyi Meclis’e getiriyor.

KLEYEBİLECEK

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), mecraların yükümlülüklerinin yerine getirilip getirilmediğini denetleyebilecek. Aynı zamanda BTK, verilerin yedeklenmesi konusunda da yetkili olacak.

TEMSİLCİ ZORUNLULUĞU

Sosyal ağ sağlayıcılar, Türkiye’deki adli ve idari makamlarca gönderilecek tebligat, bildirim veya taleplerin gereğinin yerine getirilmesi için yetkili en az bir kişiyi Türkiye’de temsilci olarak belirlemek zorunda.

Bu temsilciler, BTK’nın tebligatlarına yanıt vermezse sosyal ağ sağlayıcının internet trafiği, mahkeme kararıyla bant genişliğinin yüzde 95 oranında daraltılabilecek.

100 BİN TL İLA 5 MİLYON TL ARASINDA DEĞİŞEN CEZA

Sosyal ağ sağlayıcıları, kişilik hakları ve özel hayatın gizliliğini ihlâl eden içeriklere yönelik başvurulara, en geç 72 saat içinde cevap vermekle yükümlü olacak. Cevap vermeyene 100 bin ila 1 milyon TL arasında ceza verilecek.

Türkiye’deki kullanıcıların verilerini Türkiye’de barındırmakla yükümlü olacak. Bu iki yükümlülüğü yerine getirmeyenlere 1 ila 5 milyon TL para cezası verilecek.

Düzenleme ile Netflix, Amazon Prime, Puhu TV ve Blu TV gibi platformlar da yasal altyapıya kavuşturulacak.

İlgili İçerikler

Bu Tuzağa Sakın Düşmeyin!

Safa Özhazinedar

İlk Hurda İndirimini Renault Yaptı

Safa Özhazinedar

Telegram nedir? Telegram ücretli mi? İşte Telegram’ın Özellikleri

Safa Özhazinedar

Kuzey Irak’ta Çatışma: 2 Mehmetçik Şehit Oldu

Safa Özhazinedar

Diyanet’e 5 Bin Personel Alınacak

Safa Özhazinedar

Ayasofya’nın Cami Olup Olmayacağını Belirleyecek Duruşma 2 Temmuz’da

Safa Özhazinedar

Yorum Bırak

Kullanıcı deneyimini iyileştirmek için çerezleri kullanıyoruz. Daha fazla bilgi için detaylara göz atın. Onayla Detaylar