-0.6 C
Sungurlu
22/09/2023
Sungurlu HaberleriGündemİÇERİDE BESİ YAPIYOR ÇATISINDA ELEKTRİK ÜRETİYOR

İÇERİDE BESİ YAPIYOR ÇATISINDA ELEKTRİK ÜRETİYOR

- Google Reklamı -

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumunun (TKDK) IPARD II 9. Çağrı dönemi yatırımcısı Mustafa Berkay Kırmaz, Çorum’un Sungurlu ilçesi Cevheri köyünde besi hayvancılığı yaptığı tesisinin çatısı üzerine IPARD desteğiyle güneş enerjisi santrali (GES) kurdu. 697 bin lira yatırım tutarlıyenilenebilir enerji projesine, 337 bin lira hibe ödendi.

15 yıldır büyükbaş hayvan besisi yapan 1987 doğumlu ve 3 çocuk babası Kırmaz,yatırımıyla ilgili süreci şöyle anlattı:“100 büyükbaş hayvan kapasiteli bin m2 kapalı alanı bulunan işletmemde besi işi yaparakyılda 50-60 ton arasında kırmızı et üretiyorum. 2 çalışanımla birlikte 6 aylık dönemler halinde yürüttüğüm besi işinde elime toplu para yılda iki kez geçerken, hayvan bakımı, beslemesi, işçilik ve diğer giderleri her ay karşılamak durumundaydım.

Gelirimi yılın bütün aylarına yaymaya yönelik araştırma yaparken bir arkadaşım TKDK’nın yenilenebilir enerjiye verdiği destekten bahsetti. Proje fikri o zaman ortaya çıktı.“Süreklilik arz eden aylık gelire kavuştum”Mevcut besi ahırımın çatısına 150 kW kapasiteli GES yatırımı yaptım.Geçen yıl faaliyete geçirdiğim yatırımımla yılda yaklaşık 300 bin kWh elektrik üretiyorum. Ürettiğim elektrik bağlantı anlaşmasından dolayı ulusal şebekeye aktarılıyor ve her ay bedeli hesabıma yatıyor. Aylık olarak süreklilik arz eden bir gelir kapısı haline dönen bu yatırımım sayesinde hem kendi ihtiyaçlarımı hem de çiftliğimin ve hayvanlarımın ihtiyaçlarını karşılamakta artık zorluk yaşamıyorum. Ödeme planlarımı elektrik üretimimden gelen aylık gelire göre daha rahat yapar hale geldim. Harcamalarım bir düzene kavuştu. Sayaçları sürekli kontrol ederek hangi ay ne kadar üretimim ve gelirimin olacağını takip edebiliyorum.Devletimizin TKDK aracılığıyla proje harcamalarında tanıdığı KDV muafiyeti ve verdiği yüzde 55 destek ile bu yatırımım kendisini yaklaşık 3 yılda amorti edecek. Sonrasında yıllarca çok düşük bakım masraflarıyla sürekli bir gelir kapısı olacak.“Atıl Vaziyetteki Çatıyı İşyerine Çevirdim”Bu yatırımımla işletmemin atıl vaziyetteki çatısını da bir işyerine çevirmiş oldum. İçeride besi yapıyorum, çatısında elektrik üretiyorum.Süt, besi ve kanatlı hayvancılığı yapan bütün çiftlik sahiplerinebu projemin örnek olmasını diliyorum. Ben yaptım, onlarda yapabilir. Pandemi döneminde projemin hayat bulmasında büyükyardımlarını gördüğüm TKDK yönetici ve çalışanlarına, emeği geçen herkese ve verdiği destekle bana sürekli bir gelir kapısı açan devletime çokteşekkür ediyorum.”

TRY - Türk Lirası
USD
27,1159
EUR
28,9159
GBP
33,3361
RUB
0,2822
CNY
3,7105
JPY
0,1838

Son Eklenenler

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sungurlu Haberleri | Sungurlu Televizyonu