Hız Testinde Çıkan `Ping` Değeri Nedir?

Sponsor

Çoğumuzun bildiği üzere bir çok internet kullanıcısı artık internet hızını öğrenmek için artık hız testi yapmakta. Hız testlerinde internet servis sağlayıcılarından bizim ne kadar indirme yükleme hızımızı öğrenmekteyiz. Ancak özellikle oyuncuların bildiği ping değeri de yükleme ve indirme kadar önemli. Bu yazımızda Ping nedir sorusunun cevabını sizlere açıklayacağız.

Bu yazımızda Ping nedir sorusunun cevabını sizlere açıklayacağız. | Sungurlu Haber

Öncelikle ping bir yazılımdır. İlk olarak  1983 yılında Mike Muuss tarafından yazılmış bir programdır. Bir makineye genelde 32 baytlık bir ICMP paketi gönderir ve aynı paketin geri gelmesini bekler. Ping süresi, bilgisayarınız ile karşıdaki sunucu arasında bir data paketinin iletilmesi sırasında geçen saniye veya saliselere deniyor. Türkiye de internet alt yapısı çoğu yerde halen eski alt yapı olduğundan bir çok kullanıcı taahhüt edilen hızları veremeyeceği için genelde internet paketlerinde 8mbt’e kadar veya 16 megabit’e kadar gibi maddeler eklenmekte. Nedeni alt yapılarımızın eski ve düzensiz olması. Ping değeri de bu bağlamda bir çok internet kullanıcı tarafından özellikle oyunlarda büyük farklar yaratmakta. Sunucu size ne kadar uzak ise, bu süre de o kadar artmaktadır. Örneğin Türkiye’deki sunuculara 40ms ile bağlanırken, Almanya’daki bir sunucuya bağlanmak istediğinizde mesafe arttığı için bu süre 90ms gibi seviyelere çıkabilir.

Sponsor

Kullanıcılara ping sorunu yaşamamaları için genelde servis sağlayıcının verdiği modemleri değil de piyasada 200-600TL bandında olan Asus Tp-link veya Everest’in üst seviye modemlerine geçiş yaparak ping ve bağlantı sorunlarını en aza indirme imkanı sağlanabilir.

Sponsor
KaynakPC Hocası
Önceki İçerikBelediye Başkanı Abdulkadir Şahiner Üç Ayların Başlangıcı Vesilesiyle Mesaj Yayınladı
Sonraki İçerikŞahin; “Büyük bir birlik ve beraberlik mesajı verdik”
Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi ve Çorum Hitit Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümlerini okudum. 2013 yılından beri kendi işletmemde (Hazinedar Reklam) çalışıyorum. İleri seviyede bilgisayar kullanımına hakimim. İhtiyaçlarınız doğrultusunda size web sitesi tasarlayabilirim. Kurumsal reklam ve ürün ihtiyaçlarınızı karşılayabilirim. Giriş seviyesi C# program yazabilirim. Orta seviyede Corel Draw, Photoshop, 3Ds Max kullanabiliyorum. Giriş seviyesinde After Effects kullanabiliyorum. Buna ek olarak video montajına oldukça hakimim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz