-0.6 C
Sungurlu
27/09/2023
Sungurlu HaberleriTeknolojiHız Testinde Çıkan `Ping` Değeri Nedir?

Hız Testinde Çıkan `Ping` Değeri Nedir?

- Google Reklamı -

Çoğumuzun bildiği üzere bir çok internet kullanıcısı artık internet hızını öğrenmek için artık hız testi yapmakta. Hız testlerinde internet servis sağlayıcılarından bizim ne kadar indirme yükleme hızımızı öğrenmekteyiz. Ancak özellikle oyuncuların bildiği ping değeri de yükleme ve indirme kadar önemli. Bu yazımızda Ping nedir sorusunun cevabını sizlere açıklayacağız.

Bu yazımızda Ping nedir sorusunun cevabını sizlere açıklayacağız. | Sungurlu Haberleri

Öncelikle ping bir yazılımdır. İlk olarak  1983 yılında Mike Muuss tarafından yazılmış bir programdır. Bir makineye genelde 32 baytlık bir ICMP paketi gönderir ve aynı paketin geri gelmesini bekler. Ping süresi, bilgisayarınız ile karşıdaki sunucu arasında bir data paketinin iletilmesi sırasında geçen saniye veya saliselere deniyor. Türkiye de internet alt yapısı çoğu yerde halen eski alt yapı olduğundan bir çok kullanıcı taahhüt edilen hızları veremeyeceği için genelde internet paketlerinde 8mbt’e kadar veya 16 megabit’e kadar gibi maddeler eklenmekte. Nedeni alt yapılarımızın eski ve düzensiz olması. Ping değeri de bu bağlamda bir çok internet kullanıcı tarafından özellikle oyunlarda büyük farklar yaratmakta. Sunucu size ne kadar uzak ise, bu süre de o kadar artmaktadır. Örneğin Türkiye’deki sunuculara 40ms ile bağlanırken, Almanya’daki bir sunucuya bağlanmak istediğinizde mesafe arttığı için bu süre 90ms gibi seviyelere çıkabilir.

- Advertisement -

Kullanıcılara ping sorunu yaşamamaları için genelde servis sağlayıcının verdiği modemleri değil de piyasada 200-600TL bandında olan Asus Tp-link veya Everest’in üst seviye modemlerine geçiş yaparak ping ve bağlantı sorunlarını en aza indirme imkanı sağlanabilir.

TRY - Türk Lirası
USD
27,2945
EUR
28,8541
GBP
33,1772
RUB
0,2826
CNY
3,7330
JPY
0,1831

Son Eklenenler

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sungurlu Haberleri | Sungurlu Televizyonu