-0.6 C
Sungurlu
21/09/2023
Sungurlu HaberleriGündemGoogle'dan Türkiye'ye Yaptırım

Google'dan Türkiye'ye Yaptırım

- Google Reklamı -

Rekabet Kurumu tarafından, haksız rekabet yaptığı gerekçesiyle Google’a ceza verilmesinin ardından, Google’ın Türkiye’deki iş ortaklarına mektuplar gönderdi.

Google Lisans Kararı için Açıklama Yaptı

İddialara göre Google Türkiye’deki iş ortaklarına mektuplar göndermiş ve Android işletim sistemini kullanan cihazlar için lisanslamalara devam etmeyeceğini belirtmişti. 12 Aralık sonrasında satılacak olan Android cihazlarda Google servislerinin bulunmayacağı belirtilmişti. Şimdi ise Google tarafından bu konuda bir açıklama yayınlandı.

Google, iddialar için yeni bir açıklama yayınladı

Yapılan açıklamada Google, Ağustos ayında Rekabet Kurumu kararına göre bir çalışma yaptıklarını belirtiyor. Fakat bu çalışmanın yine uygun bulunmadığı ve Rekabet Kurumu tarafından onay alınamadığı da söyleniyor. Bunun neticesinde yeni Android cihazlar için iş ortaklarıyla anlaşma yapılamayacağının da bilgisi paylaşıldı.

- Advertisement -
Google, PC Hocası

Google Açıklaması şöyle:

“Ağustos ayında Rekabet Kurumu’nun kararı doğrultusunda Android iş ortaklarımızla yaptığımız anlaşmalarda değişiklikler yapmıştık. Kasım ayında, Rekabet Kurumu bu değişikliklerin uygun olmadığı ve bu anlaşmalarla operasyonlarımızı sürdüremeyeceğimiz yönünde karar verdi.

Türkiye’deki kanunlarla uyumlu bir şekilde çalışabilmemiz için iş ortaklarımızı Türkiye’de yeni çıkacak Android telefon modelleri ile ilgili anlaşma yapamayacağımız konusunda bilgilendirdik.

Tüketiciler mevcut cihaz modellerini satın almaya devam edebildikleri gibi, halihazırda mevcut cihazları ve uygulamaları da normal şekilde çalışmaya devam edecektir. Google’ın diğer ürün ve servisleri durumdan etkilenmeyecektir. Rekabet Kurumu ile bu konunun olabilecek en hızlı şekilde çözümü için çalışmayı sürdürmekteyiz.”

Açıklama gösteriyor ki mevcut Android cihazlar için destek devam edecek ancak yeni telefonlar için lisans sorunları başlayacak. Şimdilik konunun nasıl çözüme kavuşturulacağı bilinmiyor.

Daha Öncesinde Neler Oldu?

Google Türkiye’den Çekiliyor İddiası

Rekabet Kurumu, geçtiğimiz aylarda Google hakkında “Haksız rekabete yol açtığı” gerekçesiyle bir soruşturma başlatmış ve Google’ı incelemeye almıştı. Rekabet Kurumu tarafından yapılan inceleme sonrasında Google’a “Haksız rekabete yol açtığı” nedeniyle yüklü bir ceza kesildi. Bu kararın ardından ise Google’ın Türkiye’den çekileceği iddiası ortaya atıldı.

İddialara göre Google, kararın alınmasının sonrasında iş ortaklarına bu karara yönelik alınacak olan yaptırım kararlarını belirttiği mektuplar gönderdi. Yine iddialara göre bu mektupta, eğer geri adım atılmazsa Türkiye’de piyasaya sürülecek Android telefonlarda Google servislerinin kullanılmayacağı belirtiliyor. Yani firma kendi programları için lisanslarını vermeyecek.

- Google Reklamı -
Google, PC Hocası

Rekabet Kurumu ile Google çekişmesinin perde arkasında ne var?

Alınan bu karar 19 Eylül 2018 tarihinde kurul kararı sonrasında getirilen yükümlülüklere dayanıyor. Kurul, bu tarihte firmaların yeni kararlara göre yeni yükümlülükleri sağlaması gerektiğine hükmetmişti. Fakat Google’ın bu kararları ihlal edecek adımlar attığı belirtiliyor.

Kurul raportörünün hazırladığı rapora göre, Android cihaz üreticileri ile yapılan mobil uygulamalar için geçerli olan dağıtım sözleşmesinde bulunan:

  • Google Webview bileşenlerinin tek bileşen olarak atanıyor olması,
  • Google arama motorunun ana ekrana konumlandırılıyor olması,
  • Google arama motorunun cihazlarda özellikle yüklenmesine hüküm verilmesi,

Kararlarıyla Google, 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 6.maddesini ihlal ediyor. Bunun yanında firmanın yeni sistemine göre, cihaz üreticileri Google arama parçacığını cihazlardan kaldırmak istediği zaman, Google’a belli bir oranda lisans ücreti ödemesi gerekiyor. Haliyle üreticilerin Google’ın rakiplerini tercih etmemesi bir nevi yaptırımlarla zorunlu kılınmış oluyor.

Google, PC Hocası

Tüm bunları değerlendiren Rekabet Kurulu’na göre Google, 19 Eylül 2018 tarihinde alınan kararlara uymadı ve uyguladığı sistemlerde herhangi bir değişikliğe gitmedi. Bunun neticesinde:

  • Google International LLC – LLC
  • Google Reklamcılık Pazarlama Ltd.Şti

Bütününden oluşan ekonomik gruba yüklü bir ceza verilmesi kararı alındı. Rekabetin Korunması Kanunu’nun 17.maddesine göre alınan yaptırım kararı ise firmayı çok ciddi bir ceza ile karşı karşıya bırakıyor. Buna göre alınan kararda 7 Aralık’tan sonra geçerli olacak şekilde Google’ın yükümlülükleri yerine getirmediği her gün için 1.5 milyon TL ceza ödemesi lazım.

Olayın geçmişi ve ilerleyişi bu şekilde. Habertürk Ankara Temsilcisi Bülent Aydemir tarafından kaleme alınan habere göre, firma bu ceza karşısında kendi yaptırımını uygulamak istedi ve GSM operatörleri, telefon üreticileri gibi iş ortaklarına mektuplar gönderdi. Mektupta durumun değişmemesi haline Türkiye’de 12 Aralık tarihinden sonra satılacak olan Android akıllı telefonlarda Google servislerine yer verilmeyecek. YouTube, Gmail gibi uygulamalar ön yüklü olarak gelmeyecek. Bu uygulamalara lisans verilmeyecek. Bir nevi Huawei durumu yaşanacak.

Google, PC Hocası

Google’ın böyle bir karar alması, akıllı telefon satışlarını çok ciddi oranda etkileyebilir. Öyle ki Türkiye’de akıllı telefon satışlarının %80’lik, hatta %90’a varan pazar payını Android akıllı telefonlar oluşturuyor.

TRY - Türk Lirası
USD
27,0532
EUR
28,7911
GBP
33,3304
RUB
0,2809
CNY
3,7041
JPY
0,1824

Son Eklenenler

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sungurlu Haberleri | Sungurlu Televizyonu