-0.6 C
Sungurlu
28/09/2023
Sungurlu HaberleriGündemFELÇLİ KÖPEĞE ANNE ŞEFKATİ

FELÇLİ KÖPEĞE ANNE ŞEFKATİ

- Google Reklamı -

Sungurlu’da yaşayan öğretmen Candan Kapkıner, 3 yıl önce yavru iken ayakları felç olan sokak köpeğini evinde besleyerek her türlü ihtiyacını gideriyor.

Öğretmen Candan Kapkıner, 3 yıl önce yavru iken ayakları felç olan sokak köpeğinin bütün bakımı üstlendi

Anne şefkati ile yaklaştığı köpeğin tüm ihtiyaçlarını karşılayan Kapkıner, köpeği bir bebek gibi elleriyle besliyor.
Sungurlu Sağlık Meslek Lisesi’nde öğretmenlik yapan Candan Kapkıner, yavru iken TOKİ konutlarında bulduğu, ayakları felç olan sokak köpeğini 3 yıldır şırıngayla besliyor. Felçli olan köpek ve diğer sokak hayvanları için ev açan Candan öğretmen, her gün erkenden kalkarak, bakımı üstlendiği hayvanların ihtiyaçlarını karşıladıktan sonra okula gidiyor.

3 yıl önce TOKİ konutlarında bulduğu felçli köpeği koruma altına aldığını ifade eden Kapkıner, “O zaman köpeğimiz küçüktü. Hastaydı. Burnu falan akıyordu. Sağlık Meslek Lisesi’nde öğretmen olduğum için hayvan sağlığından biraz anlıyorum. Antibiyotik ilaçlar verdim. Rahatsızlığı geçmeyince Çorum’da veterinere götürdüm” dedi.

- Advertisement -

Yapılan sağlık kontrolünde yavru köpekte gençlik hastalığı tespit edildiğini açıklayan Kapkıner, “Korona gibi virüs kaynaklı bir hastalıkmış. Hayvanlar bu hastalığı birbirlerine solunum yoluyla bulaştırıyorlarmış. Genelde hayvanlar bu rahatsızlıktan ölüyormuş ancak köpeğimiz yaşama tutundu” ifadelerini kullandı.

“Ötenazi yaptıralım dediler, kıyamadım”

Felçli köpeğin 3 yıldır tüm bakımlarını yaptığını anlatan Kapkıner, “3 senedir altını bezliyorum, banyosunu yaptırıyorum, yaraları var onları tedavi ediyorum. 3 yıldır imkanlarım ölçüsünde bakıyorum. Çevremdeki insanlar hayvana acı çektiriyorsun istersen götürelim ötenazi yaptıralım dediler. Bende kıyamadım. Sonuçta bir can. Ben bakarım önemli değil dedim. Her şeyi ile ilgileniyorum. Dediğim gibi ötenazi yaptıramadım. Allah’ın yarattığı bir can. Yardım eden çocuklar olmasa zorlanacağımı biliyorum” şeklinde konuştu.
Kendisine ait olan evde sokak köpeklerine ve kedilerine baktığını anlatan Kapkıner, şunları kaydetti;
“Hayvanların bakımını anne ve babamla birlikte yapıyorum. Komşularımızla biraz sorun yaşıyoruz. Hakaret işittiğimiz oluyor. Para cezası kesildiği oluyor. Ceza ödemekten, mahkemelerle uğraşmaktan enerjim tükendi. Ben kötü bişey yapmıyorum. Çevremde gördüğüm hasta hayvanlara bakıyorum. İnsanların takdirine bırakıyorum. Bu yanlış bişey değil ama toplum olarak hayvanlara gereken değeri vermiyoruz”

En yakın dostları kediler diyen Kapkıner, “Kediler onun yanında yatıp, ona destek veriyorlar. Enjektörle su verebiliyorum, diğer türlü su içemiyor, ama yemek yemesi güzel. Haftada bir banyo yaptırmaya çalışıyorum. Çamaşırları hafta bir ıslanıyor, götürüp onları yıkıyorum. Çalıştığım için fırsatını buldukça gelip diğer tarafa çeviriyorum” diye konuştu.

Burası bana ait olan bir ev diyen Kapkıner, “Burada sokak köpeklerine ve kedilerine bakıyorum. Doğalgaz sobası aldım ve onlara sıcak bir yuva ortamı oluşturdum. Doğalgaz masrafı biraz fazla geliyor. Bakım masraflarını, tedavi masraflarını gücümün yettiği kadarıyla ben karşılıyorum ama benimde gücüm bir yere kadar. Mama ve diğer giderler için yardıma ihtiyacım var” şeklinde konuştu.

TRY - Türk Lirası
USD
27,3138
EUR
28,6963
GBP
33,1402
RUB
0,2814
CNY
3,7368
JPY
0,1827

Son Eklenenler

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sungurlu Haberleri | Sungurlu Televizyonu