-0.6 C
Sungurlu
25/09/2023
Sungurlu HaberleriTeknolojiElektrikli Crossover Ford Mustang Mach-E Tanıtıldı

Elektrikli Crossover Ford Mustang Mach-E Tanıtıldı

- Google Reklamı -

120 yılı geçen içten yanmalı motora sahip otomobil tarihine şöyle geri dönüp bir bakılsa, her halde Ford’un yarattığı Mustang modeli kendine yer bulur. Hatta otomobil tarihine damga vuran model adları arasında rahatlıkla ilk 5 içerisine girecektir. Ancak Mustang deyince akla ilk olarak, şüphesiz dev V8 motorlar, Coupe ve/veya Cabrio tasarım akla geliyor. Yeni tanıtılan Ford Mustang Mach-E modeli ise, tam elektrikli bir motora ve Crossover kasa tipine sahip olması nedeniyle ilk anda büyük bir şaşkınlığa neden olabilir.

Ancak dünya değişiyor ve bu doğrultuda otomobil alışkanlıkları da sürekli olarak değişikliklere uğruyor. Son 10 yılın en büyük trendi ise şüphesiz şehirli SUV modelleri Crossover’lar diyebiliriz. Daha önceden bu 2 kasa tipinin farklarına değinen bir video ve yazıyı sizlere hazırlamıştık.

Diğer taraftan son 10 yılda zıplama yapan trendlerden bir tanesi de elektrikli otomobiller. Açıkcası elektrikli otomobil üreticisi Amerikan Tesla’nın piyasaya radikal ve cesur bir şekilde girmesi gerçekleşmeseydi, özellikle Alman markalar bu konuda çok daha nazlı bir şekilde davranacaklardı. Tabi Tesla’nın bu cesur hareketleri diğer Amerikan markaları da ciddi şekilde hareketlendirdi.

- Advertisement -

İşte bu 2 nedenden dolayı Ford da Mustang gibi bir markası üzerinden hem tam elektrikli, hem de Crossover kasa tipine sahip bir modeli öne sürdü. Ancak burada tabi ki en dikkat edilmesi gereken Mustang adının öne çıkarılması. Ford, bambaşka bir model adı kullanarak da benzer bir aracı üretebilirdi. Ama hem Mustang’in güçlü adı, hem de halihazırda kendini kanıtlamış bir efsane tasarımın başarılı hatları varken, böyle bir harekete gerek olmadığı anlaşılıyor.

Ford Mustang, muscle otomobil denince akla gelen ilk modellerden birisi oluyor. ABD'nin bir ikonu hâline geldiğini rahatlıkla söyleyebileceğimiz bu araç, çok da köklü bir geçmişe sahip ve bu geçmişinde çok çeşitli varyasyonlarla karşımıza çıktı. Örneğin aracın daha güçlü ve özel üretim Shelby versiyonlarından tutun da üstü açılabilir Convertible versiyonlarına kadar çeşitli versiyonlarını çeşitli jenerasyonları boyunca gördük. Fakat Mustang'in bu seferki varyasyonu, bugüne kadar hiç görmediğimiz bir tür. Çünkü bu yeni varyasyon, elektrikli bir SUV. İsmi de Ford Mustang Mach-E. | Sungurlu Haberleri

Üstelik böyle bir stratejik hareket ile, Mustang markasının premium imajı son damlasına kadar kullanılmış oldu. Bu sayede daha düşük fiyatlar sunarak hem Avrupalı premium rakipleri ile, hem de Tesla ile mücadele etmek rahatlıkla mümkün. Bize göre Ford, kendi tarihi içerisindeki en başarılı kararlardan bir tanesini vermiş olabilir.

Elektrikli olmasına rağmen zevkli bir araç

Mach-E’nin etkileyici menzil ve gelişmiş şarj imkanları gibi konularından bahsettikten sonra sürüşü hakkında konuşacak olursak, Ford’un bu konuda “Elektrikli olmasına rağmen Mustang ruhunu taşıyor.” gibi bir tanımını görüyoruz. Araç ayrıca buna ek olarak diğer Mustang’ler kadar beygir gücüne de sahip.

Mach-E’nin en güçlü versiyonunun Mach-E GT Performance olduğunu belirtmiştik. Bu versiyon 466 beygir güç ile 830 Nm tork üretiyor ve yaklaşık 3.5 saniyelik bir 0-100 km/s hızlanma süresine sahip. Fakat daha öncede belirttiğimiz gibi bu versiyon, 2021’den önce piyasaya çıkmayacak. Mach-E GT Performance gelene kadar da en hızlı Mach-E’ler, Premium ve First Edition versiyonları olacak.

- Google Reklamı -

Ford Mustang Mach-E teknik özellikler

Mustang Mach-E modelinde aşağıdaki güç, çekiş ve menzil seçenekleri yer alıyor;

  • 75.7kWh pil, Arkadan çekiş, 259ps güç, 414Nm tork, 370km menzil, 0-100km/s hızlanma: 6.5sn
  • 75.7kWh pil, 4 tekerlekten çekiş, 338ps güç, 565Nm tork, 338km menzil, 0-100km/s hızlanma: 5.5sn
  • 98.8kWh pil, Arkadan çekiş, 286ps güç, 414Nm tork, 483km menzil, 0-100km/s hızlanma: 6.5sn
  • 98.8kWh pil, 4 tekerlekten çekiş, 338ps güç, 565Nm tork, 435km menzil, 0-100km/s hızlanma: 5.5sn
  • 98.8kWh pil, 4 tekerlekten çekiş, 465ps güç, 830Nm tork, 378km menzil, 0-100km/s hızlanma: 3.5sn

Yukarıda belirtilen seçeneklerin şarj edilebilme süreleri henüz tam olarak açıklanmasa da, genel anlamda konu hakkında bilgi veren şöyle bir açıklama yer alıyor.

Sportif dış gövde, premium iç mekan

Mach-E’nin ön ızgara ve bagaj kapağı üzerindeki ikonik at figürü şeklindeki Mustang sembolü, aracın hangi aileye ait olduğunu gösteriyor. Açılı ön farlar ve 3 parçalı arka farlar gibi kısımlar da doğrudan Mustang’in coupe versiyonlarını bizlere hatırlatıyor.

Aracın dış tasarımını incelemeye devam ettiğimizde kapı kollarına sahip olmadığını da görüyoruz. Bunun yerine sütun kısımlarına konumlandırılmış butonlar yer alıyor ve kapılar bunlara basılarak açılıyor. Ön kapılar için butona ek olarak birer tutamak da konumlandırılmış. Aracın jantları da tamamen kendisine özgü olarak tasarlanmış ve müşterilerin isteği veya donanım paketine göre 18, 19 veya 20 inç boyutunda alınabiliyorlar.

Mach-E’nin iç mekanı da dış tasarımı gibi tamamen yeni bir tasarıma sahip. İç mekanda kullanılan hiçbir derinin gerçek hayvan derisi olmadığı, sentetik deri olduğu vurgulanıyor. Bu deri malzemeye ek olarak siyah ve gri renklerde kumaş malzemelere de iç mekanda yer verilmiş. Konsolun şekli de ilk Mustang’e bir gönderme niteliğinde tasarlanmış.

İç mekanda tablet stilinde 15.5 inç’lik büyük bir bilgi eğlence ekranı konsolu kaplıyor. Fiziksel bir ses ayarı butonunun olması da gayet iyi. Bu büyük ekran, Mach-E’nin tüm donanımları için de standart olarak sunuluyor. 10.2 inç’lik dijital gösterge paneli, tamamen yeni direksiyon simidi, Ford’un en yeni Sync bilgi eğlence sistemi ve Co-Pilot 360 2.0 adlı güvenlik sistemi paketi de yine tüm donanımlarla birlikte standart olarak geliyor.

Bagaj hacmi anlamında baktığımız zaman da Mach-E’nin arka koltuklarının ardında 821 litrelik bir bagaj hacmi sunduğunu görüyoruz. Ön kısımda standart otomobiller gibi bir içten yanmalı motorun bulunmayışı da bu kısımda da ufak bir bagaj alanı sağlıyor. Buradaki hacim ise 136 litre civarında. Öndeki bu bagaj kısmının yıkanabilir malzemeden üretilmiş olması ve bir gider deliğine sahip olması da gayet akıllıca bir çözüm olarak karşımıza çıkıyor. Ford ayrıca Mach-E’nin baş mesafesi ve diz mesafesi gibi konularda da birçok rakibine göre daha iyi olduğunu belirtiyor.

Piyasaya çıkış tarihi ve fiyatı

Mustang Mach-E’nin Premium ve First Edition adlı ilk versiyonları 2020’de satışa sunulacak. Select, California Route 1 ve GT Performance versiyonları ise 2021’den önce piyasaya çıkmayacak. Mach-E’nin fiyat aralığı ise ABD’de 40.000$ ile 65.000$ aralığı civarında olacak. Ön sipariş için istenen ücret ise 500$ şeklinde.

Ev tipi Ford Connected Charging Station (240V) ile her 1 saatte 51km mesafe alabilecek şekilde şarj edilebilen piller, Hızlı şarj (150kW) kullanılması durumunda %10’dan %80’e 38 dakikada şarj olabiliyor. Yani hızlı şarjda tam dolum yaklaşık 1 saat sürebilir. Ev tipinde ise bu değer 8-9 saati bulabilecek gibi görünüyor.

Bu arada elektrikli bir model olması sayesinde, elektrikli motor ve pilleri aracın en altında yer alıyor ve bu sayede bagaj anlamında adeta mucizeler yaratılmış. Arkada yer alan 821lt’lik devasa bagajın yanında, önde de 136lt’lik bir bagaj yer alıyor.

Mustang Mach-E fiyatlar

Fiyatlar, ABD’de elektrikli otomobil vergi teşviki (en fazla 7.500$) öncesi 43,895$’dan başlayacak. 465ps güce sahip Mach-E GT versiyonunda da 60.500$’a kadar çıkacak. 500$ deposito ile satışlarına başlayan aracın ilk teslimatları ise yaklaşık 1 yıl sonra, 2020 yılı sonunda gerçekleşecek.

TRY - Türk Lirası
USD
27,2077
EUR
28,8472
GBP
33,2065
RUB
0,2829
CNY
3,7216
JPY
0,1829

Son Eklenenler

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sungurlu Haberleri | Sungurlu Televizyonu