Ekmeğini Gümüş Tamir Ederek Kazanıyor

Gümüş, tespih ve anahtar tamiri ve bakım işlerin erbabı olmak için usta-çırak ilişkileri neticesinde kazanılması gereken bir meslek olduğunu ifade eden Çekicioğlu, 13 yıldır emek verdiği mesleğini ustasından öğrendiğini belirtti.

Abone Ol

Her mesleğin kendine göre incelikleri olduğunu kaydeden Çekicioğlu, “Gümüş değerli ve zarif bir maddedir. Küçük ve estetik olması nedeniyle ince işçilik gerektirir. Özellikle tamiri hususunda dokuya zarar vermeden kaynak ve işlemede hassas davranılmadığı durumlarda istenilen sonuca varmanın zor olduğu ve uzun süren uğraşı ve el beceresi istemektedir. Çırak bulmada zorlanıyoruz. Yetiştirmek istiyoruz. Ancak gümüş tamiri ve bakımı fazla bir getirisi olmadığı için gelen eleman da az paraya çalışmadığı gibi ilerisini iyi görmediği için meslek edinme gayretinde olmuyor” diye konuştu.
İstanbul caddesinde bulunan dükkanında, mesleğini icra etmeye çalıştığını belirten Çekicioğlu, gümüş takı tamiri ve bakımı dışın da anahtar ve tespih tamiri de yaptığını sözlerine ekledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz