Egzoz Dumanının Rengine Dikkat Edin!

İlerleyen zamanlarda daha büyük sorunlar ile karşılaşmamak için egzoz dumanına bakarak, aracınızın arızalarını önceden bulabilirsiniz. Egzoz dumanı rengi hangi durumlarda değiştiğini sizin için hazırladık. Detaylı bilgi için okumaya devam edin…

egzoz-dumani-renk-ne-anlama-geliyor
Sponsor

Egzoz dumanının rengine dikkat edin. Egzoz dumanının rengine bakarak aracınızın arızasını bulabilirsiniz.

İlerleyen zamanlarda daha büyük sorunlar ile karşılaşmamak için egzoz dumanına bakarak, aracınızın arızalarını önceden bulabilirsiniz. Egzoz dumanı rengi hangi durumlarda değiştiğini sizin için hazırladık. Detaylı bilgi için okumaya devam edin…

Egzoz Nedir?

Egzoz, içten yanmalı motorlarda yanan gazın boşaltılmasına yarayan parçadır. Motorda biriken atık gazları düzenli bir şekilde dışarı atar.

Sponsor

Egzoz dışarıdaki havayla sürekli temas halinde olduğu için aracın kullanım durumuna göre 10 yılda bir değiştirilmesi gerekiyor.

Egzoz Dumanının Renkleri

egzoz-dumani-renk-ne-anlama-geliyor

Egzoz rengine göre araç arızaları şöyle;

1) Aracınız Egzozundan Beyaz Duman Çıkıyorsa

Aracınız egzozundan beyaz duman çıkmasının nedeni büyük ihtimalle soğutma sıvısı, silindir yanma odalarına sızmış ve buharlaşmasından kaynaklanıyor. Bunun sebebi silindir blok contası arızası, silindir kapak hasarı veya silindir bloğunun çatlamasından kaynaklanıyordur. Bu tarz durumla karşılaştığınızda daha büyük sorunlarla karşılaşmamak için önceden aracın kontrollerini yaptırmanız gerekiyor. Eğer aracınızda ince ve şeffaf su buharı çıkıyorsa endişelenmeyin aracınızda sorun yok demektir.

2) Aracınız Egzozundan Mavi Duman Çıkıyorsa

Aracınız egzozundan mavi duman çıkmasının nedeni büyük ihtimalle, motor yağ yakıyordur. Bunun sebebi segmanlar ya da supap contaları aşınmıştır. Mavi renk motor yağının azaldığı uyarısını verir. Mutlaka aracınızı uzman kişiler tarafından kontrolü yapılması gerekiyor.

3) Aracınız Egzozundan Siyah Duman Çıkıyorsa

Aracınız egzozundan siyah duman çıkmasının nedeni büyük ihtimalle, hava filtresi, hava sensörleri ve enjektörleri arızalanmıştır. Siyah renkteki egzoz gazı aracın yakıt tüketimini ve motor performansını olumsuz etkiler. Yakıt tasarrufu ve konforlu bir yolculuk için aracınızı mutlaka yetkili servise götürmeniz gerekiyor. Öncenden fark edip aracınızı servise götürürseniz fazla maliyetten kurtulmuş olursunuz. Bu sebeplerden dolayı egzoz gazını rengini sürekli kontrol etmenizi tavsiye ediyoruz.

4) Aracınız Egzozundan Gri Duman Çıkıyorsa

Aracınız egzozundan gri duman çıkmasının sebebi, motorun öngörüldüğü gibi çalışmadığı gösterir. Motor arızası konusunda kullanıcıyı uyarır. Bu durum sürekli devam ederse aracınızın motorunda ciddi bir sorun olduğunu gösterir. Mutlaka aracınızı uzman kişiler tarafından kontrolü yapılması gerekiyor.

Sponsor
Önceki İçerikKoronavirüs Önlemleri Altında LGS Sınavı
Sonraki İçerikSUNGURLU MYO’DA DEVİR TESLİM GERÇEKLEŞTİ
Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi ve Çorum Hitit Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümlerini okudum. 2013 yılından beri kendi işletmemde (Hazinedar Reklam) çalışıyorum. İleri seviyede bilgisayar kullanımına hakimim. İhtiyaçlarınız doğrultusunda size web sitesi tasarlayabilirim. Kurumsal reklam ve ürün ihtiyaçlarınızı karşılayabilirim. Giriş seviyesi C# program yazabilirim. Orta seviyede Corel Draw, Photoshop, 3Ds Max kullanabiliyorum. Giriş seviyesinde After Effects kullanabiliyorum. Buna ek olarak video montajına oldukça hakimim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz