Sungurlu Televizyonu | Sungurlu TV | Sungurlu Haber
Image default
Teknoloji

Dünya ve Güneş Benzeri Yeni Bir Gezegen ve Yıldız Bulundu

Araştırmacılar, her ne kadar daha önce Dünya benzeri birçok gezegen bulsa da bu gezegenler genellikle kırmızı cüce yıldızların etrafındaydı. Bu nedende yıldızlardan çıkan ışık ve radyasyon nedeniyle gezegenlerin yaşanmaz bir durumda olduğu belirtiliyordu.

Max Planck Güneş Sistemi Araştırma Enstitüsü’nde görevli uzmanlar, “yaşanabilir” tanımına çok daha uygun Dünya-Güneş sistemine benzer bir gezegen ve yıldız keşfetti.

Kepler-160 olarak adlandırılan yıldız ile KOI-456.04 ismi verilen gezegenin, daha önce bilinen öte gezegen-yıldız çiftinden çok daha fazla Dünya-Güneş sistemine benzediği belirtildi.

Güneş Etrafında Bir Tam Turu 378 Günde Tamamlıyor

Söz konusu gezegen, yıldızının etrafındaki bir tam turunu 378 günde tamamlıyor. Ayrıca yıldız ve öte gezegenin, Dünya’ya 3 bin ışık yılı uzaklıkta bulunduğu ve gezegenin Dünya’nın iki katı olduğu belirtildi..

Kepler-160 isimli yıldızın yüzey sıcaklığı ise 5 bin 200 derece olarak hesaplandı. Bu veriler, yüzey sıcaklığı yaklaşık 5 bin 500 derece olan Güneş’e oldukça yakın.

güneş dünya ay yıldız

Bilim insanları, şu anda yüzde 85 gezegen olduğuna inandıkları KOI-456.04’ün yüzde 100 gezegen olduğunu ortaya çıkarmak için çalışmalarına devam ediyor.

İlgili İçerikler

Nokia’dan Beş Kameralı Telefon Geliyor

Safa Özhazinedar

Efsane Araç Satışa Sunuldu!

Safa Özhazinedar

Opera Tarayıcısının Android Versiyonu VPN Desteğine Kavuşuyor

Safa Özhazinedar

Anadolu’nun Gelecekteki Gücü: Şahi209!

Safa Özhazinedar

İkinci El Telefona Garanti Belgesi! İşte Yeni Dönem

Safa Özhazinedar

Yerli Otomobil ' de Sedan Süprizi

Safa Özhazinedar

Yorum Bırak

Kullanıcı deneyimini iyileştirmek için çerezleri kullanıyoruz. Daha fazla bilgi için detaylara göz atın. Onayla Detaylar