Dünya ve Güneş Benzeri Yeni Bir Gezegen ve Yıldız Bulundu

Bilim insanları, Güneş benzeri bir yıldızın etrafında dönen Dünya benzeri bir gezegen tespit etti.

Bilim insanları, Güneş benzeri bir yıldızın etrafında dönen Dünya benzeri bir gezegen tespit etti.
Sponsor

Araştırmacılar, her ne kadar daha önce Dünya benzeri birçok gezegen bulsa da bu gezegenler genellikle kırmızı cüce yıldızların etrafındaydı. Bu nedende yıldızlardan çıkan ışık ve radyasyon nedeniyle gezegenlerin yaşanmaz bir durumda olduğu belirtiliyordu.

Max Planck Güneş Sistemi Araştırma Enstitüsü’nde görevli uzmanlar, “yaşanabilir” tanımına çok daha uygun Dünya-Güneş sistemine benzer bir gezegen ve yıldız keşfetti.

Kepler-160 olarak adlandırılan yıldız ile KOI-456.04 ismi verilen gezegenin, daha önce bilinen öte gezegen-yıldız çiftinden çok daha fazla Dünya-Güneş sistemine benzediği belirtildi.

Sponsor

Güneş Etrafında Bir Tam Turu 378 Günde Tamamlıyor

Söz konusu gezegen, yıldızının etrafındaki bir tam turunu 378 günde tamamlıyor. Ayrıca yıldız ve öte gezegenin, Dünya’ya 3 bin ışık yılı uzaklıkta bulunduğu ve gezegenin Dünya’nın iki katı olduğu belirtildi..

Kepler-160 isimli yıldızın yüzey sıcaklığı ise 5 bin 200 derece olarak hesaplandı. Bu veriler, yüzey sıcaklığı yaklaşık 5 bin 500 derece olan Güneş’e oldukça yakın.

güneş dünya ay yıldız

Bilim insanları, şu anda yüzde 85 gezegen olduğuna inandıkları KOI-456.04’ün yüzde 100 gezegen olduğunu ortaya çıkarmak için çalışmalarına devam ediyor.

Sponsor
KaynakHaber Merkezi
Önceki İçerikUYANIKERLER GIDA’YI ZİYARET ETTİLER
Sonraki İçerikHaydi Sungurlu Kan Bağışına…
Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi ve Çorum Hitit Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümlerini okudum. 2013 yılından beri kendi işletmemde (Hazinedar Reklam) çalışıyorum. İleri seviyede bilgisayar kullanımına hakimim. İhtiyaçlarınız doğrultusunda size web sitesi tasarlayabilirim. Kurumsal reklam ve ürün ihtiyaçlarınızı karşılayabilirim. Giriş seviyesi C# program yazabilirim. Orta seviyede Corel Draw, Photoshop, 3Ds Max kullanabiliyorum. Giriş seviyesinde After Effects kullanabiliyorum. Buna ek olarak video montajına oldukça hakimim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz