Sungurlu Televizyonu | Sungurlu TV | Sungurlu Haber
Image default
Gündem

Dolar Neden 5 TL’nin Altına Düşmüyor?

Vatandaşın dolar ve altında ‘ucuzken al pahalıyken sat’ stratejisi bu sıralar sürekli düşmesine rağmen dolarda kendini gösteriyor. Dolar kurunun 7,20’ye çıkmasının ardından 8 milyar dolarlık satış yaparak kurun yönünü aşağı çevirmesinde etkili olan gerçek kişiler yani vatandaş 31 Aralık’tan sonra ise dolar toplamaya başladı.

Gerçek kişilerin döviz mevduatı (DTH) 91,6 milyar dolarken 31 Haziran’da 83,6 milyar dolara gerilemişti. O günden sonra doları ucuz bulan vatandaş sürekli döviz alıp mevduat yapmaya başladı ve dolar mevduatını 6,1 milyar dolar artırdı ve 89,8 milyar dolara çıkardı.

Habertürk’ten Rahim Ak’ın haberine göre, Hafta bazında bakıldığında vatandaşın döviz mevduatı 5 Ekim haftası hariç her ay 500 milyon ile 1,3 milyar dolar arasında yükseldi. En büyük artış Eylül ayının ilk haftasında 1,3 milyar dolar olarak gerçekleşen vatandaşın Döviz Tevdiat Hesapları (DTH) son olarak 9-16 Kasım haftasında 896 milyon dolar tırmandı.

 

Dolar Neden 5 TL'nin Altına Düşmüyor? » Sungurlu Haber

ŞİRKETLER SAKİN DAVRANDI

Merkez Bankası’nın açıkladığı rakamlara göre döviz borçlusu şirketler ise aynı dönemde dolar ve euro mevduata karşı daha temkinli yaklaştı.

Şirketlerin döviz mevduatı 66,3 milyar dolarken bu tutar 16 Kasım’da 67,7 milyar dolar oldu. Yani ancak 1,4 milyar dolar yükseldi. 31 Ağustos öncesinde ise döviz kurunun zirve yaptığı zamanda şirketlerin döviz mevduatı 70 milyar doları bulmuştu. Yani zirveden itibaren vatandaş ile birlikte yaklaşık 4 milyar dolarlık mevduat bozan şirketler daha sonra bunun 1,3 milyarını yerine koydu. Bu da kur üzerinde önemli bir etki yapmadı.

Dolar Neden 5 TL'nin Altına Düşmüyor? » Sungurlu Haber

2,80’DEN TOPLAMIŞLARDI

Toplamda ise vatandaşın ucuz bulduğu için yani artık dip yaptığı beklentisi ile döviz alıp mevduat yapan vatandaşın bu tavrı ile toplamda döviz mevduatı 31 Ağustos’tan 16 Kasım’a kadar 7,5 milyar dolar arttı. 157,5 milyar dolara ulaşan toplam DTH miktarı 29 Nisan 2016’da 166,4 milyar dolar ile en yüksek düzeyine çıkmıştı.

Kişilerin döviz mevduatı ise 103,9 milyar dolar ile zirve noktasına yine aynı tarihte ulaşmıştı. Bu tarihte dolar kurunun 2,80’e kadar gerilediği dikkat çekiyor. 31 Ağustos’ta ise 6,54 ile zirve noktasına yakın olan kur sonrasında aşağı gelmeye başlamıştı. Şu anda zirve noktalarına göre vatandaşın döviz mevduatı 14 milyar dolar toplamda ise 9 milyar dolar daha düşük düzeyde bulunuyor. Çünkü o günden beri şirketlerin döviz mevduatı 5,1 milyar dolar daha fazla.

İlgili İçerikler

Daha Yeşil Bir Sungurlu İçin

Safa Özhazinedar

Gül’den Şahiner’e Nezaket Ziyareti

Safa Özhazinedar

Hemşehrimiz Karabük İl Milli Eğitim Müdürü Oldu

Safa Özhazinedar

Dolar Ne Kadar? (20 Şubat 2018 Dolar Fiyatları)

Safa Özhazinedar

Şampiyon Elazığ’a Namağlup Gidiyor

Safa Özhazinedar

Aşutoğlu, “Milletimizin ve bilhassa çocuklarımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutlu olsun.”

Safa Özhazinedar

1 yorum

Birçok Ürüne Yüzde 30'a Kadar İlave Gümrük Vergisi Getirildi 11 Mayıs 2020 at 19:00

[…] “Altından ve kıymetli taşlardan mücevherat, buzdolabı ve derin dondurucular, bulaşık makineleri, çamaşır makineleri, split klimalar, ocak ve yemek pişirme cihazları, su filtreleri, turbo kompresörler, motor parçaları, golf arabası, mensucat açma sarma makineleri, çeşitli el ve ziraat aletler, metalden eşyalar, alçıdan inşaat malzemeleri, ahşap kapı ve pencereler, prefabrik yapılar, demir-çelikten teller, halatlar, kablolar, zincirler, bakırdan teller, kablolar ve halatlar, yer kaplama ve döşemeleri, yapışkan bantlar, kauçuk levhalar, zaman kontrol cihazları, müzik aletleri, oyun aletleri, kayaklar ve spor malzemeleri, kilitler, menteşeler, makaslar, fırçalar, fermuarlar, çakmaklar, hijyenik ürünler, tripodlar.” […]

Yanıtla

Yorum Bırak

Kullanıcı deneyimini iyileştirmek için çerezleri kullanıyoruz. Daha fazla bilgi için detaylara göz atın. Onayla Detaylar