-0.6 C
Sungurlu
04/10/2023
Sungurlu HaberleriGenelCUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: 2023'TE AY'A GİDECEĞİZ

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: 2023’TE AY’A GİDECEĞİZ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhuriyet'in 100'üncü yılında Ay'a ilk temasın gerçekleştirileceğini belirtti.

- Google Reklamı -

Cumhurbaşkanı Erdoğan, uzay programının tanıtımını yapmadan önce sloganı açıkladı.

Sloganda, Boğaziçi Üniversitesi’ne yapılan atamanın ardından başlatılan eylemlerde kullanılan slogana atıfta bulunuldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye’nin uzaydaki 10 yıllık vizyon strateji hedef ve projelerinin yer aldığı Milli Uzay Programımızı bugünlerde meşhur olan sloganıyla tüm dünyaya ilan ediyor ve diyorum ki; gökyüzüne bak Ay’ı gör.” dedi.

- Advertisement -

Türkiye’nin Milli Uzay Programı’nı tanıtan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ilk etaptaki hedefin Cumhuriyet’in 100. yılında Ay’a ilk teması gerçekleştirmek olduğunu duyurdu.

Bu hedefi iki aşamada tamamlamayı planladıklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan ilk aşamada; 2023 yılının sonunda yakın dünya yörüngesinde ateşlenen milli ve özgün hibrit roket ile Ay’a ulaşarak sert bir iniş yapılacağını söyledi.

Türkiye’nin uzay programıını tanıtan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye adına tarihi bir dönüm noktasına şahitlik edildiğini belirtti.

Küresel uzay yarışında Türkiye’nin üst liglere taşınacağını da vurgulan Erdoğan “Paylaşacağımız hedefler hayal ürünü değil” ifadesini kullandı.

- Google Reklamı -

İLK HEDEF 2023 YILINDA AY’A GİTMEK

Uzaydaki yol haritasını 10 madde ile açıklayan Erdoğan, şöyle devam etti:

“İlk hedef, 2023 yılında Ay’a gitmek olacak. Yakın dünya yörüngesinde ateşleyeceğimiz kendi Milli ve Özgün hibrit roketimizle Ay’a ulaşarak sert iniş gerçekleştireceğiz. 2028 yılındaki amacımız ise aracımızı yakın yörüngeye çıkaracak ilk fırlatmayı kendi milli roketlerimizle yaparak, Ay’a yumuşak bir iniş gerçekleştirmek olacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye nin Milli Uzay Programı nı tanıttı #1

UYDU GELİŞTİRME ALANINDA TİCARİ BİR MARKA ORTAYA ÇIKARILACAK

İkinci hedefimiz yeni nesil uydu geliştirme alanında dünya ile rakabet edebilecek ticari bir marka ortaya çıkarabilmektir. Türkiye Uzay Ajansı koordinasyonunda kurulacak olan tek bir milli şirket bünyesinde birleştireceğiz. Uydu ve uydu altsistemlerinin faaliyetlerini tek çatı altında toplayarak hem uydu üretim süreçlerinde eşgüdümü yakalayacak, tüm imkanlarımızı daha verimli şekilde kullanacağız. Dünyadaki uydu pazarından daha fazla pay elde etmeyi planlıyoruz. Yerli uydu geliştirme programlarıyla yeni uydu ihtiyaçlarımızı çok daha verimli bir şekilde gerçekleştireceğiz.

TÜRKİYE’YE AİT BÖLGESEL KONUMLAMA VE ZAMANLAMA SİSTEMİ

Üçüncü hedefimiz Türkiye’ye ait bölgesel konumlama ve zamanlama sistemi geliştirmektir. Sivil ve askeri amaçlı navigasyon ihtiyaçları için dünyada yalnızca 6 ülke sahip. Uyduları yer sistemleriyle kullanarak yenilikçi yöntemle oluşturacağımız bölgesel konumlama sistemi sayesinde dışa bağımlılıktan kurtulacağız. Savunma, tarım, şehircilik ve otonom araçlar başta olmak üzere kendi hassas navigasyon uygulamalarımızı gerçekleştireceğiz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye nin Milli Uzay Programı nı tanıttı #2

UZAY LİMANI İŞLETMESİ KURULACAK

Dördüncü hedefimiz uzaya erişimi sağlamak ve bir uzay limanı işletmesi kurmaktır. Güzel değil mi? Uzayda bağımsız güç olmanın yolu uzaya erişimden geçiyor. Yerli ve milli roketlerimizi dünya yörüngesini ağır ve faydalı yük taşıyabilecek olgunluğa eriştirmek gerekiyor. Türkiye’nin coğrafi konumu, ticari faydalılık bakımından faydalı yük taşıyaca uzay işletmesi kurmaya şu an iibarıyla uygun değildir. Uygun coğrafyada dost ve müttefik ülkelerle kurmayı planlıyoruz.

UZAY YETKİNLİĞİ ARTIRILACAK

Beşinci hedefimiz uzay havası ya da meteorolojisi olarak tanımlanan alana yatırım yaparak uzaydaki yetkinliğimizi artırmaktır. Kablosuz yayınlar, haberleşme ve navigasyon sistemleri, elektrik şebekeleri, phetrol boru hatları uzaydaki değişimden ciddi zararlar görüyor. Uzay havasına yönelik çalışmalar yürüteceğiz. Özellikle de ülkemizin yeryüzü ve gökyüzündeki operasyonları daha güvenli hale getireceğiz.

YERDEN TAKİP SİSTEMİ

Altınca hedef Türkiye’yi astronomik gözlemler ve uzay nesnelerinin yerden takibi konularında daha yetkin bir ülke konumuna getirmek. Nesnelerin kayıt altına alınmasına katkı sunacağız. TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi ile Doğu Anadolu Gözlemevi’ni entegre ederek tek bir ulusal araştırma haline dönüştüreceğiz. Radyo teleskoplar sayesinde bilim insanlarımız sırrı hala çözülememiş hızlı radyo patlamalarını çözebilecekler.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye nin Milli Uzay Programı nı tanıttı #3

UZAY SANAYİ EKOSİSTEMİ GELİŞTİRİLECEK

Yedinci hedefimiz ülkemizde uzay sanayi ekosistemini daha da geliştirmektir. Türk mühendisleri, bilim insanları, müteşebbisleri gerekli desteği aldığında neler yapabileceği artık tüm dünyanın malumü. Burada da güçlü ve üretken eko sistem kurulmasını sağlayacağız.

UZAY TEKNOLOJİ GELİŞTİRME BÖLGESİ KURULACAK

Sekizinci hedef bir uzay teknoloji geliştirme bölgesi kurmak. Sadece uydu geliştirebilen ve ürütebilen ender ülkelerden biri olmayı yeterli bulmuyoruz. Uzay teknolojilerin alt bileşenleri üretebilen bir ülke konumuna geleceğiz. ODTÜ ünyesinde yerli ve yabancı yatırımlcılara ev sahipliği yapacak uzay geliştirme bölgesini kuracağız. Özel sektörün öncü güç olarak konumlandıracağımız bu merkezin yerini belirledik.

ETKİN VE YETKİN İNSAN KAYNAĞI GELİŞTİRİLECEK

Dokuzunca hedefimiz uzay alanında etkin ve yetkin insan kaynağımızı geliştirmek. Uzay yolculuğumuzun da vazgeçilmezi insandır. Çocuk, genç, araştırmacı, bilim insanı, müteşebbis, teknisyen, mühendis ve diğer kesimleriyle toplumumuzda uzay farkındalığını arttırmak için ne gerekiyorsa yapacağız.

BİR VATANDAŞIMIZ UZAYA GÖNDERİLECEK

Onuncu ve son hedefimiz. Bir Türk vatandaşını uzaya göndermektir. Eminim ki birçok kişi bu hayali kurarak büyümüştür. Hatta belki aranızda hala bu hayalini sürdürenler var. Hatta hatta belki bayanlardan bile ben adayım diyenler vardır. Uzaya bir vatandaşımızı göndereyi turistik bir gezi olarak değil gelecek nesillere yol gösterecek bilim misyonu olarak tasarlıyoruz. Uzaya gitme niteliklerine sahip bir kişiyi gönüllüler arasından seçerek gerekli eğitimleri almasını sağlayıph uzaya göndereceğiz. Bu sayede bilimsel deney yapma imkanına kavuşacağız.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye nin Milli Uzay Programı nı tanıttı #4
TRY - Türk Lirası
USD
27,5394
EUR
28,8193
GBP
33,2541
RUB
0,2727
CNY
3,8263
JPY
0,1847

Son Eklenenler

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sungurlu Haberleri | Sungurlu Televizyonu