-0.6 C
Sungurlu
07/06/2023
Sungurlu HaberleriGündemÇORUM’UN EN GÜZEL BALINI ÜRETİYOR

ÇORUM’UN EN GÜZEL BALINI ÜRETİYOR

- Google Reklamı -

Emekli olduktan sonra köye yerleşen ve çiftçilikle uğraşmaya başlayan 76 yaşındaki Nurettin Gönültaş, Çorum’un en güzel balını ürettiğini söyledi.

Hem çiftçilik hem de arıcılıkla uğraşan Gönültaş, 140 dönüm arazinde arpa ve buğdayın yanı sıra arıcılıkla uğraşıyor.

160 kovan arısı bulunan Gönültaş, Çorum’un en güzel balı olan ‘Kapari Balını’ Sungurlu’da üretiyor. Gönültaş, “Bu bölgede benim ürettiğim balı, başka yerde bulamazsınız” şeklinde konuştu.İlerleyen yaşına rağmen çalışkanlığı ile gençlere taş çıkartan Gönültaş, emekli olduktan sonra ilçeye bağlı Yeşilyurt köyüne yerleşti. Köyünü diktiği fidanlarla yeşile büründüren Gönültaş, adeta arı gibi çalışıyor. Gönültaş, azmiyle görenleri kendisine hayran bırakıyor.

- Advertisement -

1994 yılında Milli Kütüphane’den emekli olduktan sonra ilçeye bağlı Yeşilyurt köyüne yerleşen ve kendisine “toprak dede” diyen Gönültaş, “Köyümün adı Yeşilyurt ama ben geldiğimde bir tane bile yeşillik yoktu. TEMA Vakfı’na üye olduktan sonra ufak ufak ağaçlandırmaya başladım. Tapulu alanıma 11 dönüm bademlik yaptım. Kendi bahçemde ise 300’e yakın meyve ağacı bulunuyor” dedi.Toprağı boş, kuru görmeye dayanamıyorum diyen Gönültaş, “Her yer yeşil olmalı. Hem aşılama yapıyorum, hem de ağaç dikiyorum. Devlet arazisine bile ağaç dikiyorum. Beni gören diğer köylülerim de çevresini ağaçlandırmaya başladı. Şimdi köyüm, adının hakkını veriyor” diye konuştu.

“HİÇ BOŞ VAKTİM YOK”

24 saat çalıştığını söyleyen Gönültaş, “Sabah 7’de kalkıyorum ve çalışmaya başlıyorum. Önce bahçeye, daha sonra arılara ve vakit bulursam da araziye çıkıyorum. Neredeyse hiç boş vaktim yok” dedi.Gençlere tavsiyelerde bulunan Gönültaş, “Kahve köşelerinde vakit geçireceklerine, bir işin ucundan tutup, üretime yönelmeliler” ifadelerini kullandı.

[td_block_social_counter custom_title="Takip Edin" facebook="sungurlutelevizyonu" twitter="sungurlu_tv" youtube="channel/UC9UZAQXAsc2Nt7fu0E2B6XQ" instagram="sungurlu_tv" open_in_new_window="y" social_rel="" manual_count_instagram="10683" manual_count_facebook="20356"]
TRY - Türk Lirası
USD
23,2126
EUR
24,8351
GBP
28,8818
RUB
0,2831
CNY
3,2557
JPY
0,1657

Son Eklenenler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sungurlu Haberleri | Sungurlu Televizyonu