-0.6 C
Sungurlu
28/09/2023
Sungurlu HaberleriGündemÇorum’un 30 Yılı Garanti Altında

Çorum’un 30 Yılı Garanti Altında

- Google Reklamı -

400 binin üzerinde bir nüfusa hizmet verecek olan 21 milyon Euro’luk Katı Atık Tesisinin hizmete girmesi ile birlikte, vahşi depolama alanlarının ıslah edileceği kaydedildi. Sungurlu, Alaca, İskilip, Lâçin, ilçelerine 4 adet atık aktarma istasyonu tamamlandı. İlçelerin evsel atıkları bu tesislerde bertaraf edilecek. Yıllık 37 bin 500 ton atık buralardan tesise taşınacak.

400 binin üzerinde bir nüfusa hizmet verecek olan 21 milyon Euro’luk Katı Atık Tesisinin hizmete girmesi ile birlikte, vahşi depolama alanlarının ıslah edileceği kaydedildi. Sungurlu, Alaca, İskilip, Lâçin, ilçelerine 4 adet atık aktarma istasyonu tamamlandı. İlçelerin evsel atıkları bu tesislerde bertaraf edilecek. Yıllık 37 bin 500 ton atık buralardan tesise taşınacak. | Sungurlu Haberleri

Karapürçek’te kurulan Katı Atık Tesisi’nde bugün düzenlenen çöp konteyneri dağıtım törenine Çorum Belediye Başkanı Zeki Gül, Sungurlu Belediye Başkanı Abdulkadir Şahiner, İlçe Belediye Başkanları katıldı.
Katı Atık Tesisi, atık yönetiminden, çevre ve insan sağlığını tehdit eden her türlü atığın toplanmasına ve bertarafına kadar; merkez, ilçe merkezlerine 25 – 30 yıl hizmet verecek. 400 binin üzerinde bir nüfusa hizmet verecek olan 21 milyon Euro’luk Katı Atık Tesisin hizmete girmesi ile birlikte; vahşi depolama alanlarının ıslah edilecek. Bu alanların ıslah edilmesiyle birlikte büyük ölçüde haşere oluşumunun önüne geçmiş olunacak. Ayrıca, yer altı suların kirlenmesinin, çevreye kötü koku yayılmasının, atıkların rüzgârla etrafa yayılıp çevreyi kirletmesinin de önünce geçmiş olunacak.
Zararlı ve hastalık taşıyıcı canlıların barınma ve çoğalması gibi sorunlar da karşılaşılmayacak. Tüm bu sıkınlar son bulacak.
Tesisin faydaları bunlarla sınırlı değil. Zaman zaman istenmedik faciaların yaşanmasına neden olan metan gazı, karbon dioksit gazı gibi maddeleri de kontrol altına alınmış olunacak.

- Advertisement -

En önemlisi de 28 noktada bulunan vahşi depolama alanlarının üstü kapatılarak, ağaçlandırılacak, yeşil alan haline getirilecek. Tesisi ile, yeşil alanların artmasına da katkı sağlamış olunacak.
710 bin metrekarelik bir alanda inşa edilen Katı Atık Tesisi; su kirliliği ve kontrol yönetmeliğine göre günlük; 125 metreküp sızıntı suyu arıtma kapasitesine sahip. Kompost Tesisinde günlük 20 ton organik atık, park bahçe atığı işlenecek. Burada işlenen atıkları park ve bahçe ve yeşil alanlarda gübre olarak kullanılacak. Ambalaj Atığı Toplama Ayırma Tesisinde ise yıllık 60 bin ton plastik, ambalaj atığı, metal gibi geri dönüştürülebilir atık işlenecek.

Törende konuşan Çorum Belediye Başkanı Zeki Gül, Belediyelerin Temizlik İşleri Birimleri’nin yaşam alanlarının ve şehir merkezlerinin temizliğinden sorumlu olduğunu belirterek, “Bu sorumluluğunu da en güzel şekilde yerine getiriyor” dedi.
Çevre sağılığı ve temizliğinin sadece sokakların, caddelerin, merkezi noktaların temizlenmesiyle tam olarak sağlanmadığını kaydeden Gül, “Sağlıklı bir çevrenin oluşturulması için bunların yanında; vektörel mücadele gerekiyor. Tıbbi atıkların toplanması, taşınması, bertaraf edilmesi gerekiyor. Yine, atık pillerin toplanması, bitkisel atık yağların toplanması, ambalaj atıklarının toplanması – taşınması gerekiyor” ifadelerini kullandı.
Atıkların taşınması ve bertarafı kadar, atık takibinin yapılması, bu alanda ortaya çıkan teknik gelişmelerin takibinin yapılmasının önemli olduğuna değinen Gül, konuşmasına şu şekilde devam etti:
“Biz Çorum Belediyesi olarak, bütün bu hizmetleri teknik araç – ekip ve ekipmanımızla birlikte 7 gün 24 saat veriyoruz. Tesisimizin hizmet açılmasıyla birlikte bütün bu hizmetler, daha kalıcı ve sürdürülebilir şekilde veriliyor.

– SAĞLIKLI BİR TOPLUMUN DEVAMI İÇİN, SAĞLIKLI BİR ÇEVRE ŞART
Çevre sorunları aynı zamanda herkesin meselesidir. Ama bu alandaki sorunlar, insani bireysel çabasını aşacak bir sorunlar. Bu yüzden kurumsal olarak çözülebilecek bir mesele. İşte bu yüzden biz Çorum Belediyesi olarak devletimizin çevre ve insan sağlığının korunmasına dair politikalarını şehrimizde hayata geçirmiş oluyoruz. Dağıtımını yaptığımız konteynırlar, Katık Atık Tesisimizin diğer hizmet aşamalarından biri. Temiz şehir imajımızın daha da güçleneceğine inanıyor, hayırlı uğurlu olsun diyorum.”

TRY - Türk Lirası
USD
27,4154
EUR
28,9735
GBP
33,4781
RUB
0,2837
CNY
3,7548
JPY
0,1837

Son Eklenenler

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sungurlu Haberleri | Sungurlu Televizyonu