-0.6 C
Sungurlu
08/06/2023
Sungurlu HaberleriGündemÇÖREKOTU SUNGURLU’YA YENİ GELİR KAPISI OLDU

ÇÖREKOTU SUNGURLU’YA YENİ GELİR KAPISI OLDU

Çorum’un çörekotu ekiminde Uşak ve Burdur’dan sonra üçüncü sırada yer aldığı belirtildi.

- Google Reklamı -

İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan Sarı’nın verdiği bilgilere göre; Son yıllarda ürün desenindeki değişimle beraber, Alaca ve Sungurlu ilçelerin köylerinde çörekotu ekim alanı artırıldı.

Çorum’un çörekotu ekiminde Uşak ve Burdur’dan sonra üçüncü sırada yer aldığı belirtildi.

SUNGURLU ÖNCÜ

Alaca ilçesinde çoğunlukla Örükaya, Çöplü, Beşiktepe, Kapaklı, Çal köylerinde 8000 dekar alanda üretim yapılıyor. Sungurlu ilçesinde Kavşut, Tuğcu, Mahmatlı, Kırankışla ve Tokullu köylerinde 6000 dekar alanda ekim yapılıyor. Ülkemizde çörekotu tarımının yapıldığı iller arasında Uşak ve Burdur’dan sonra Çorum üçüncü sırada yer alıyor.

HEDEF BİR NUMARA OLMAK, PAZAR PAYINI ARTIRMAK

- Advertisement -

Öte yandan Alaca ve Sungurlu çiftçileri münavebeye uygun yapısı nedeniyle çörekotunu nadasa bırakmadan ekerken, geliri üreticileri memnun ediyor.

Tarım ve Orman İl Müdürlüğü çörekotu ekimini tüm çiftçilere öneriyor. Çorum, tarıma dayalı sanayide kullanımı nedeniyle çörekotu üretiminde birinci sıraya yerleşmeyi yerleşerek pazarda daha iddialı konuma gelmeyi hedefliyor.

[td_block_social_counter custom_title="Takip Edin" facebook="sungurlutelevizyonu" twitter="sungurlu_tv" youtube="channel/UC9UZAQXAsc2Nt7fu0E2B6XQ" instagram="sungurlu_tv" open_in_new_window="y" social_rel="" manual_count_instagram="10683" manual_count_facebook="20356"]
TRY - Türk Lirası
USD
23,2478
EUR
24,8722
GBP
28,9098
RUB
0,2835
CNY
3,2607
JPY
0,1659

Son Eklenenler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sungurlu Haberleri | Sungurlu Televizyonu