ÇİFTÇİLERE ÖNEMLİ UYARI

Sponsor

Yapılan açıklamada; “Ülkemiz genelinde şu ana kadar gerçekleşen ve devam eden yağışlar, bitkisel üretimimizde verim artışına neden olacağına dair beklentilerimizi güçlendirmektedir. Ancak yağışlı geçen yıllarda özellikle fungal (mantari) kaynaklı bazı bitki hastalıklarının da başlayabileceği hatta epidemilere (salgınlara) neden olabileceği, böylelikle de çok büyük verim kayıplarının ortaya çıktığı bilimsel olarak bilinen bir gerçektir.
Bu nedenlerden dolayı; Nohut üreticisi çiftçilerimizin Nohut Antraknozu (bulut çaldı, bulut vurgunu) hastalığından dolayı yaşanması muhtemel verim kayıplarının önüne geçebilmek için tarlaya girebildikleri ilk fırsatta koruyucu ilaçlamalara başlamaları büyük önem arz etmektedir.

Sungurlu İlçe Tarım Müdürlüğü, Septoria hastalığına karşı çiftçileri uyardı.  | Sungurlu Haber
Yağışlı yıllarda ülkemizin bir çok bölgesinde çıkan hatta bazı yıllarda kıtalararası epidemiler yaparak dünya buğday üretiminde çok önemli verim kayıplarına neden olabilen Sarı Pas (Kınacık) hastalığı ile Akdeniz, Karadeniz, Ege ve Marmara Bölgelerimizin serin iklim tahıl alanlarında sıklıkla görülen son yıllarda ise İç Anadolu Bölgesinde de yoğun bir şekilde görülmeye başlanan Buğday Yaprak Lekesi hastalığı olarak da bilinen Septoria hastalığına karşı tarla kontrollerinin sıklaştırılması, tarla çevresinde bulunan buğdaygil yabancı otlarının da dikkatle gözden geçirilmesi bu hastalıklarla mücadeleye başlama zamanını belirlemede büyük önem arz etmektedir. Yapılan kontroller neticesinde tarla çevresindeki yabancı otlarda ve buğdaylarda hastalık tespit edilmesi durumunda vakit geçirilmeden İl yada İlçe Tarım Orman Müdürlükleri ve kurumumuzla irtibata geçilerek ilaçlamalara başlanmasının olası verim kayıplarının önüne geçeceğini önemle hatırlatır, tüm çiftçilerimizin afetlerden uzak, bol ve bereketli bir sezon geçirmelerini dileriz” ifadeleri kullanıldı.

Sponsor
Önceki İçerikSamsun’dan Anıtkabir’e Yürüyen Grup Sungurlu’da Kamp Yaptı
Sonraki İçerikAşutoğlu; ” Ramazan-ı Şerifiniz Hayırlara Vesile Olsun. “
Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi ve Çorum Hitit Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümlerini okudum. 2013 yılından beri kendi işletmemde (Hazinedar Reklam) çalışıyorum. İleri seviyede bilgisayar kullanımına hakimim. İhtiyaçlarınız doğrultusunda size web sitesi tasarlayabilirim. Kurumsal reklam ve ürün ihtiyaçlarınızı karşılayabilirim. Giriş seviyesi C# program yazabilirim. Orta seviyede Corel Draw, Photoshop, 3Ds Max kullanabiliyorum. Giriş seviyesinde After Effects kullanabiliyorum. Buna ek olarak video montajına oldukça hakimim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz