-0.6 C
Sungurlu
30/09/2023
Sungurlu HaberleriGündemÇİFTÇİ PATOZ MAKİNALARINDAN VAZGEÇEMİYOR

ÇİFTÇİ PATOZ MAKİNALARINDAN VAZGEÇEMİYOR

- Google Reklamı -

Bir zamanlar çiftçinin yoğun bir şekilde harman zamanı kullandığı patoz makinaları biçerdöverlerin giremediği ekili alanlarda halen kullanılmaya devam ediyor.

Önceki yıllarda çiftçinin buğday, arpa ve nohut hasadı yaptığı patoz makinaları, harman zamanı artık sadece biçerdöverlerin giremediği sarp alanlardaki hububat ekili alanların hasadında kullanılıyor.
İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü Mühendisleri Hicabi Berişbek, Bilal Savaş ve Rıza usta ve Teknikler Doğan Yazdıç köye giderek kontroller gerçekleştirdi.

İlçeye bağlı Balkaya Köyü’nde çiftçilikle uğraşan eski Emniyet Müdürü Osman Arslan, “Günümüzde eski patoz makinalarının yerini modern biçerdöverler aldı. Köylerde kullanımı her geçen yıl yaygınlaşan biçerdöverler, aynı anda hem saman yapıp, hem de daneleri depoladığı için iş gücü, maliyet ve zaman açısından çok daha avantajlı.
Ancak bazı ekili alanların yollarının dar ve biçerdöverlerin geçmesine uygun olmaması yüzünden buralarda biçerdöverlerle hasat yapamıyoruz. Bu durumda hasadı patoz makinalarıyla yapmak zorunda kalıyoruz. Meşakkatli olsa da eski hasat dönemlerini hatırlama açısından patozla hasat eğlenceli oluyor” dedi.

TRY - Türk Lirası
USD
27,4131
EUR
29,0207
GBP
33,4358
RUB
0,2797
CNY
3,7579
JPY
0,1835

Son Eklenenler

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sungurlu Haberleri | Sungurlu Televizyonu