Cevizci, “Engelli olmak hiç kimsenin tercihi değildir”

Sponsor

AK Parti Sungurlu İl Genel Meclisi Üyesi ve Meclis Aile ve Engelliler Komisyon Başkanı Ünal Cevizci, engelli olmanın hiç kimsenin tercihi olmadığını söyledi.
3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla açıklamada bulunan Ünal Cevizci, “toplum olarak tüm insanları olduğu gibi kabullenmek, farklılıklara tahammül edebilmek, insan olma felsefemizin gereğidir. Çünkü onlarda bu toplumun bir parçasıdır” dedi.
Her insanın bir engelli adayı olduğunu kaydeden Cevizci açıklamasında şöyle dedi:
“3 Aralık, Birleşmiş Milletler tarafından 1992 yılında alınan kararla engellilerin topluma kazandırılması ve insan haklarının tam ve eşit ölçüde sağlanması amacıyla ‘Uluslararası Engelliler Günü’ olarak ilan edilmiştir.
Dünya nüfusunun yaklaşık %15’i engelli bireylerden oluşmaktadır. Nüfusun yaşlanması ve kronik hastalıkların artmasıyla engelli sayısı giderek artmaktadır.
Engelli bireylerin önemli bir kısmının bedensel bir engeli bulunmaktadır. Engellilerin bağımsız yaşayabilmeleri ve yaşamın tüm alanlarına etkin katılımları bir haktır Bu bağlamda, tüm dünyada 3 Aralık tarihinde engelli bireylerin hakları konusunda farkındalık yaratmak ve bu hakların elde edilmesine engel olan unsurların ortadan kaldırılması için gerekli önlemlerin alınması amacıyla çeşitli etkinlikler gerçekleştirilmektedir.

– Engelli olmak hiç kimsenin tercihi değildir.
Toplum olarak tüm insanları olduğu gibi kabullenmek, farklılıklara tahammül edebilmek, insan olma felsefemizin gereğidir. Çünkü onlarda bu toplumun bir parçasıdır.
Toplumumuzda engellilerle ilgili çok fazla ön yargılar ve olumsuz tutumlar gözlemlenmektedir. Bu önyargıların ve olumsuz tutumların çoğu engelli bireyleri tanımamaktan ve onlarla aynı ortamı paylaşmamaktan kaynaklanmaktadır. Oysaki bizler, onları anlamaya çalışsak ve onlarla biraz zaman geçirsek, bu önyargıların ve olumsuz tutumların bir çoğunun yersiz ve anlamsız olduğu görülecektir.
Engelli kardeşlerimiz, spor, sanat, edebiyat, siyaset, eğitim ve iş dünyası da dahil olmak üzere hayatın her alanında tüm topluma örnek olacak işlere imza atmaktadırlar. Bu kardeşlerimizin, zorlukları aşarak elde ettikleri başarılar bizleri gururlandırmaktadır. ‘Önce insan’ diyen, insanı ‘yaratılmışların en şereflisi’ olarak gören bir toplumun mensupları olarak bizler, her konuda engelli kardeşlerimizin yanında yer almaya, onların hayatlarını kolaylaştırmaya büyük önem vermeliyiz.
Engelli vatandaşlarımızı toplumumuzun ayrılmaz bir parçası olarak gören bizler, Okullarımızı, şehirlerimizi, sokaklarımızı, eğitim yerlerimizi yeniden düzenleyerek, yeniden inşa ederek, engelli kardeşlerimizin eğitiminin önündeki engelleri ortadan kaldırmaya devam etmeliyiz. Engellilerimizin toplumsal hayata katılmalarının gerekliliği ve onlara yönelik pozitif ayrımcılık hususlarında önemli bir zihniyet değişiminin yaşandığını görüyoruz.
Engelli kardeşlerimizi teşvik etmek, ihtiyaç duydukları yardım elini uzatmak, kalplerdeki ve zihinlerdeki engelleri hep birlikte kaldırmak için gayret göstermek, sorunlarının çözümünde onlara destek olmak, onların hayatlarını kolaylaştıracak her adımda yanlarında olmak hepimizin ortak görevidir.
Sevginin, İnancın ve Sabrın’ olduğu her yerde tüm engellerin aşılarak emsalsiz başarılar elde edilebileceğini de unutmamalıyız.

– Şayet unuttuğumuz takdirde her insan bir engelli adayıdır.
3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde düzenlenen etkinliklerin, engelleri dolayısıyla karşılaştıkları güçlüklerden yılmadan azimle çalışan, kararlı duruşları ve çabalarıyla hepimize örnek olan kardeşlerimin sorunları hususunda toplumsal duyarlılığın artmasına vesile olmasını temenni ediyor, engellerin ortadan kaldırıldığı günler dileyerek engelli vatandaşlarımızı saygı sevgi ve hürmetle selamlıyorum”

Sponsor
Sponsor
Önceki İçerikFenerbahçe – Kasımpaşa 4-2 Maç Özeti
Sonraki İçerikŞehir magandaları yine sahnede!
Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi ve Çorum Hitit Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümlerini okudum. 2013 yılından beri kendi işletmemde (Hazinedar Reklam) çalışıyorum. İleri seviyede bilgisayar kullanımına hakimim. İhtiyaçlarınız doğrultusunda size web sitesi tasarlayabilirim. Kurumsal reklam ve ürün ihtiyaçlarınızı karşılayabilirim. Giriş seviyesi C# program yazabilirim. Orta seviyede Corel Draw, Photoshop, 3Ds Max kullanabiliyorum. Giriş seviyesinde After Effects kullanabiliyorum. Buna ek olarak video montajına oldukça hakimim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz