-0.6 C
Sungurlu
24/09/2023
Sungurlu HaberleriTeknolojiCep Telefonunda Taksit Sayısı Azalıyor!

Cep Telefonunda Taksit Sayısı Azalıyor!

- Google Reklamı -

2014 yılında telefonlar için getirilen taksit yasağının üzerinden tam 6 yıl geçti.Cep telefonu taksit işlemi için GSM operatörleri ve bankalar tek seçenek haline geldi. Online alışveriş mağazaları ile anlaşan bankalar, kullanıcılara alacakları telefon için kredi imkanı sunarken, GSM operatörleri ise belirli sınırlar dahilinde taksitli telefon satışı gerçekleştirmeye devam ediyor. En son 2018’de BDDK düzenlemesi ile kredi taksit sınırı 6 ay olarak belirlenmişti.

Cep Telefonu Taksit Sayısı 3’e Düşüyor.

BDDK tarafından yapılan son düzenleme ile, cep telefonu satın almayı düşenen kişileri üzecek bir karar geldi. Yeni açıklanan yönetmelik ile cep telefonu için kullanılacak olan kredi taksit sınırı 6 aydan 3 aya indirilmesi kararlaştırıldı.

3500 TL’ye kadar olan cep telefonu alımı amacıyla kullandırılan kredilerin vadesi 12 ayı, 3500 TL’nin üzerinde üzerinde olan cep telefonu alımı amacıyla kullandırılan kredilerin vadesi üç ayı aşamaz.” şeklinde bir sınırlama planlanıyor.

- Advertisement -

Bu taslağa göre Bankaların Kredi İşlemlerine İlişkin Yönetmeliğin 12/A maddesinin üçüncü fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirildi;

“Konut edinmeleri ve konut tadilatı kapsamında konutun 22/11/2001 tarihli ve 4721 sayılı Türk Medeni Kanununun 684 üncü maddesinde düzenlenen bütünleyici parçası niteliğini haiz olacak şekilde mal veya hizmet alımı amacıyla tüketicilere kullandırılan krediler, konutların finansal kiralama yoluyla tüketicilere kiralanması, diğer gayrimenkul alımı amaçlı krediler, eğitim ve öğrenim ücretinin finansmanı amacıyla kullandırılacak krediler ve kamu kurum ve kuruluşlarına olan borçların finansmanı amacıyla doğrudan ilgili kurum veya kuruluşun hesabına ödeme yapılmak şartıyla kullandırılan krediler ile bu kredilerin yeniden finansmanı amacıyla kullandırılan krediler hariç olmak üzere, tüketici kredilerinin vadesi altmış ayı, nihai fatura değeri yüz yirmi bin Türk Lirası ve altında olan taşıt alımı amacıyla kullandırılan kredilerin vadesi altmış ayı, nihai fatura değeri yüz yirmi bin Türk Lirasının üzerinde olan taşıt alımı amacıyla kullandırılan krediler ile taşıt teminatlı kredilerin vadesi kırk sekiz ayı, bilgisayar alımı amacıyla kullandırılan kredilerin vadesi on iki ayı, tablet alımı amacıyla kullandırılan kredilerin vadesi altı ayı, fiyatı üç bin beş yüz Türk Lirasına kadar olan cep telefonu alımı amacıyla kullandırılan kredilerin vadesi on iki ayı, fiyatı üç bin beş yüz Türk Lirasının üzerinde olan cep telefonu alımı amacıyla kullandırılan kredilerin vadesi üç ayı aşamaz. Bu kredilerin yeniden yapılandırılmasında aynı vadeler uygulanır.”

BDDK
TRY - Türk Lirası
USD
27,1727
EUR
28,9981
GBP
33,2567
RUB
0,2822
CNY
3,7238
JPY
0,1833

Son Eklenenler

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sungurlu Haberleri | Sungurlu Televizyonu