-0.6 C
Sungurlu
14/03/2023
Sungurlu HaberleriGündemBUNUN ADI FIRSATÇILIK!

BUNUN ADI FIRSATÇILIK!

İYİ Parti Sungurlu İlçe Başkanı Dursun Kanmış, “Kimseden tek bir ses çıkmıyor ama AKP iki gün önce yayınladığı bir genelgeyle sendikal faaliyetleri durdurdu. Genelge sendikaların örgütlenme, özgürce toplu iş sözleşmesi yapma ve grev hakkını askıya alıyor” dedi.

- Google Reklamı -

Sendikalar İstirahatte mi, uykuda mı?

İYİ Parti Sungurlu İlçe Başkanı Dursun Kanmış, “Kimseden tek bir ses çıkmıyor ama AKP iki gün önce yayınladığı bir genelgeyle sendikal faaliyetleri durdurdu. Genelge sendikaların örgütlenme, özgürce toplu iş sözleşmesi yapma ve grev hakkını askıya alıyor” dedi.

Bu daha önce bir tek 12 Eylül’de olmuştu diyen Kanmış,”Genelgeyi Salı günü Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yayınladı. Buna göre Bakanlık yetki tespiti, yetki belgesi, arabulucu işlemleri, grev oylaması gibi kendisinin başlattığı ya da yürüttüğü işlemleri yapmayacak. Bu sendikaların faaliyetini alenen durdurmak. İşçiler sendikaya üye oldular örneğin. Çoğunluğu da sağladılar diyelim. Bakanlık sendikaya bu işçileri temsil edebilmesi ve TİS Toplu İş Sözleşme si yapabilmesi için yetki vermeyecek. Bunun pratikteki anlamı sendikaların örgütlenmesini durdurmak. İşçileri köleliğe terk etmek” dedi.
Kanmış, “Benzer durum toplu sözleşme ve grev için de geçerli. Genelge, TİS Toplu İş Sözleşme sinde uyuşmazlık sonrası süreci durduruyor. Sözleşme süreci durdurulan işçi patronun verdiğine razı olmaya zorlanacak. Uyuşmazlık sonrası TİS süreci durduğu için sendikalar grev kararı da alamayacak. Millete “evde kal” diye akıl verip işçileri fabrikalarda, şantiyelerde, marketlerde ofislerde kelle koltukta çalıştıracaksanız ama onlar sendikal örgütlenme yapamayacak, patronla pazarlık hakkı olmayacak. Nasıl bir sınıf kinidir buna… tek tavır koyan açıklama yapan Tez-Koop-İş sendikası genel başkanı sayın Haydar Özdemiroğlu, Belediye-İş Sendikası genel başkanı sayın Nihat Yurdakul işçi sınıfı adına partim ve şahsım adına kendilerine teşekkür ederiz ve Bir an önce Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının İşçi sınıfını mağdur etmeden Toplu sözleşme süreçlerinin normal şartlarda olduğu gibi devam etmesi işçi sınıfının hak kaybına uğramaması tek beklentimizdir.
Türkiye Cumhuriyeti devletimizin Gazi Meclisimiz TBMM de grubu olan Tüm siyasi partilerin Hep bir ağızdan tek vücut olarak Birleşmiş milletlere seslenmeleri ve bu Corona19 virüsü ürediği noktada diğer ülkelere sıçramadan kurutulması İçin çalışmaların başlatılması temennimizle . Bu dünyayı tehdit altına alan corona19 illeti vakasında görev yapan Tüm sağlık çalışanlarımıza yaptıkları olağanüstü çalışmalarından dolayı teşekkür ediyorum Devlet büyüklerimizin işçi esnaf Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarımızın herkesin mağdur olmayacak şekilde vatandaşa bankaları göstermek yerine daha etkili kira,Ssk, Vergi borçlarına dükkanlarının kapalı kaldığı süreçte zararlarının karşılanması gibi daha etki paketler açıklamasını bu fırsatçılığın son bulmasını temenni ediyorum” ifadelerini kullandı.

Takip Edin

20,356BeğenenlerBeğen
10,683TakipçilerTakip Et
733TakipçilerTakip Et
1,660AboneAbone Ol
TRY - Türk Lirası
USD
18,9739
EUR
20,2399
GBP
22,8924
RUB
0,2523
CNY
2,7559
JPY
0,1421

Son Eklenenler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

error: İçerikler korunmaktadır!