BTK Rehber Uygulamalarına İnceleme Başlattı!

Sponsor

Son günlerin popüler konusu olan rehber de nasıl kayıtlıyım uygulamaları gibi uygulamaların incelemsini başlattı. Özellikle sosyal medya da başlayan bu akım nedeniyle kullanıcıların bilgilerini kayıt altına alıp başka yerlere satılması durumu yaşanılabilir.

Bakanlık Konu İle İlgili Açıklama Yaptı!

Cep Telefon numarası ile sorgulama yapan rehber uygulamalarının kişisel verilerin usulsüz kullanımına ilişkin endişeleri de beraberinde getirdi. Söz konusu mobil uygulamalara yönelik şikayetlerin artması üzerine Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK)  harekete geçti. Get Contact dahil 25 mobil uygulama için inceleme başlatıldı.

Sponsor

BTK Başkanı Ömer Fatih Sayan, hızla dağılan ve güvenlik açığı içeren 3. parti uygulamalarla kaynağı belli olmayan, kullanıcıdan destur talep eden GetContact ve benzeri uygulamaların şahsi bilgilerin kötü niyetli kişilerin eline geçmesine kapı aralayabileceği ile ilgili uyardı. Türkiye Bilişim Derneği (TBD) Genel Başkanı Rahmi Aktepe de  muhabirlere, en popüler kılavuz uygulamalarından GetContact‘ın kullanıcıların numarasını ve isimlerini havuzunda topladığını söyledi.

Son günlerin popüler konusu olan rehber de nasıl kayıtlıyım uygulamaları gibi uygulamaların incelemsini başlattı. | Sungurlu Haber

Konu ile ilgili inceleme başlatılacağını ve BTK’nın bu konu üzerine kullanıcıların bilgilerini korumak için inceleme ve durdurma faaliyetlerine başlayacağı bildirildi. kılavuz uygulamaları arasında GetContactCIAUpCallTruecallerCallApp, Kim Arıyor? gibi  uygulamalar bulunmakta.

Bu uygulamaların yalnızca Google Play üzerinden indirilme sayısı 100 milyonları bulduğu belirtildi. Kişisel verileri koruma kanununa aykırı olduğu gerekcesi ile 25 ocakta bu tarz rehber uygulamalara yasak getirilmişti.Söz konusu bir çok internet sitesine ve uygulama yapımcılarına kapatılması konusunda uyarı gönderilmişti.

Sponsor
KaynakPC Hocası
Önceki İçerikKütüphaneler Haftası Kutlandı
Sonraki İçerikBuzağı Ölümlerinin Önlenmesi ve Süt Hijyeni Eğitimi Düzenlendi
Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi ve Çorum Hitit Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümlerini okudum. 2013 yılından beri kendi işletmemde (Hazinedar Reklam) çalışıyorum. İleri seviyede bilgisayar kullanımına hakimim. İhtiyaçlarınız doğrultusunda size web sitesi tasarlayabilirim. Kurumsal reklam ve ürün ihtiyaçlarınızı karşılayabilirim. Giriş seviyesi C# program yazabilirim. Orta seviyede Corel Draw, Photoshop, 3Ds Max kullanabiliyorum. Giriş seviyesinde After Effects kullanabiliyorum. Buna ek olarak video montajına oldukça hakimim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz