-0.6 C
Sungurlu
04/06/2023
Sungurlu HaberleriTeknolojiBTK Rehber Uygulamalarına İnceleme Başlattı!

BTK Rehber Uygulamalarına İnceleme Başlattı!

- Google Reklamı -

Son günlerin popüler konusu olan rehber de nasıl kayıtlıyım uygulamaları gibi uygulamaların incelemsini başlattı. Özellikle sosyal medya da başlayan bu akım nedeniyle kullanıcıların bilgilerini kayıt altına alıp başka yerlere satılması durumu yaşanılabilir.

Bakanlık Konu İle İlgili Açıklama Yaptı!

Cep Telefon numarası ile sorgulama yapan rehber uygulamalarının kişisel verilerin usulsüz kullanımına ilişkin endişeleri de beraberinde getirdi. Söz konusu mobil uygulamalara yönelik şikayetlerin artması üzerine Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK)  harekete geçti. Get Contact dahil 25 mobil uygulama için inceleme başlatıldı.

- Advertisement -

BTK Başkanı Ömer Fatih Sayan, hızla dağılan ve güvenlik açığı içeren 3. parti uygulamalarla kaynağı belli olmayan, kullanıcıdan destur talep eden GetContact ve benzeri uygulamaların şahsi bilgilerin kötü niyetli kişilerin eline geçmesine kapı aralayabileceği ile ilgili uyardı. Türkiye Bilişim Derneği (TBD) Genel Başkanı Rahmi Aktepe de  muhabirlere, en popüler kılavuz uygulamalarından GetContact‘ın kullanıcıların numarasını ve isimlerini havuzunda topladığını söyledi.

Son günlerin popüler konusu olan rehber de nasıl kayıtlıyım uygulamaları gibi uygulamaların incelemsini başlattı. | Sungurlu Haberleri

Konu ile ilgili inceleme başlatılacağını ve BTK’nın bu konu üzerine kullanıcıların bilgilerini korumak için inceleme ve durdurma faaliyetlerine başlayacağı bildirildi. kılavuz uygulamaları arasında GetContactCIAUpCallTruecallerCallApp, Kim Arıyor? gibi  uygulamalar bulunmakta.

Bu uygulamaların yalnızca Google Play üzerinden indirilme sayısı 100 milyonları bulduğu belirtildi. Kişisel verileri koruma kanununa aykırı olduğu gerekcesi ile 25 ocakta bu tarz rehber uygulamalara yasak getirilmişti.Söz konusu bir çok internet sitesine ve uygulama yapımcılarına kapatılması konusunda uyarı gönderilmişti.

[td_block_social_counter custom_title="Takip Edin" facebook="sungurlutelevizyonu" twitter="sungurlu_tv" youtube="channel/UC9UZAQXAsc2Nt7fu0E2B6XQ" instagram="sungurlu_tv" open_in_new_window="y" social_rel="" manual_count_instagram="10683" manual_count_facebook="20356"]
TRY - Türk Lirası
USD
20,9609
EUR
22,4818
GBP
26,0974
RUB
0,2594
CNY
2,9585
JPY
0,1498

Son Eklenenler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sungurlu Haberleri | Sungurlu Televizyonu