-0.6 C
Sungurlu
22/09/2023
Sungurlu HaberleriTeknolojiBTK Rehber Uygulamalarına İnceleme Başlattı!

BTK Rehber Uygulamalarına İnceleme Başlattı!

- Google Reklamı -

Son günlerin popüler konusu olan rehber de nasıl kayıtlıyım uygulamaları gibi uygulamaların incelemsini başlattı. Özellikle sosyal medya da başlayan bu akım nedeniyle kullanıcıların bilgilerini kayıt altına alıp başka yerlere satılması durumu yaşanılabilir.

Bakanlık Konu İle İlgili Açıklama Yaptı!

Cep Telefon numarası ile sorgulama yapan rehber uygulamalarının kişisel verilerin usulsüz kullanımına ilişkin endişeleri de beraberinde getirdi. Söz konusu mobil uygulamalara yönelik şikayetlerin artması üzerine Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK)  harekete geçti. Get Contact dahil 25 mobil uygulama için inceleme başlatıldı.

- Advertisement -

BTK Başkanı Ömer Fatih Sayan, hızla dağılan ve güvenlik açığı içeren 3. parti uygulamalarla kaynağı belli olmayan, kullanıcıdan destur talep eden GetContact ve benzeri uygulamaların şahsi bilgilerin kötü niyetli kişilerin eline geçmesine kapı aralayabileceği ile ilgili uyardı. Türkiye Bilişim Derneği (TBD) Genel Başkanı Rahmi Aktepe de  muhabirlere, en popüler kılavuz uygulamalarından GetContact‘ın kullanıcıların numarasını ve isimlerini havuzunda topladığını söyledi.

Son günlerin popüler konusu olan rehber de nasıl kayıtlıyım uygulamaları gibi uygulamaların incelemsini başlattı. | Sungurlu Haberleri

Konu ile ilgili inceleme başlatılacağını ve BTK’nın bu konu üzerine kullanıcıların bilgilerini korumak için inceleme ve durdurma faaliyetlerine başlayacağı bildirildi. kılavuz uygulamaları arasında GetContactCIAUpCallTruecallerCallApp, Kim Arıyor? gibi  uygulamalar bulunmakta.

Bu uygulamaların yalnızca Google Play üzerinden indirilme sayısı 100 milyonları bulduğu belirtildi. Kişisel verileri koruma kanununa aykırı olduğu gerekcesi ile 25 ocakta bu tarz rehber uygulamalara yasak getirilmişti.Söz konusu bir çok internet sitesine ve uygulama yapımcılarına kapatılması konusunda uyarı gönderilmişti.

TRY - Türk Lirası
USD
27,1257
EUR
28,8982
GBP
33,3048
RUB
0,2823
CNY
3,7154
JPY
0,1831

Son Eklenenler

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sungurlu Haberleri | Sungurlu Televizyonu