-0.6 C
Sungurlu
25/09/2023
Sungurlu HaberleriTeknolojiBilgisayar Kasası İçin En Doğru Soğutma Rehberi

Bilgisayar Kasası İçin En Doğru Soğutma Rehberi

- Google Reklamı -
Bilgisayarınızın için yeterli soğutma alanı sağlamak yeni başlayanlar için zor olabilir. Bu rehber size yardımcı olacak. | Sungurlu Haberleri

Bilgisayarınızın için yeterli soğutma alanı sağlamak yeni başlayanlar için zor olabilir.

Elbette, kasadaki sirkülasyonu sağlayabilmek için “maksimum güç” yaklaşımını kullanabilirsiniz, ancak bu ideal olmaktan uzaktır. 

Hava akışı dengeli olmalıdır, yoksa soğutma sisteminiz tamamen verimsiz hale gelebilir. Kasanız işlevini fırın olarak da yerine getirebiliyorsa rehberimizi takip etmenizde fayda var.

- Advertisement -

Kasa fanları ve havalandırma

Bilgisayarınızın için yeterli soğutma alanı sağlamak yeni başlayanlar için zor olabilir. Bu rehber size yardımcı olacak. | Sungurlu Haberleri

Her fanın bir dakika içinde hareket ettiği hava hacmini ölçen birim bir kübik feet (CFM) olarak adlandırılır. CFM oranının büyüklüğü fan için daha fazla hava taşıma işlevi demektir.

Bilgisayarınızı düzgün bir şekilde soğutabilmek için kasanın iç ve dış hava sirkülasyonunu yeterli bir şekilde sağlayabilecek kasa fanlarına ihtiyacınız vardır. Ne kadar fazla fan, o kadar fazla alınan ve tahliye edilen hava demektir ve bu da bilgisayarınızın soğutulmasında büyük rol oynar.

- Google Reklamı -

Fanlar vızıltı yaratabileceği için gürültü seviyelerine dikkat edin. Bilgisayarınızı çok yüksek ses desibellerine çıkarmamak için için daha az veya daha sessiz fanlar kullanın. Ayrıca, yanıp sönen RGB ışıklar kasa fanlarınızda aramanız gereken ilk özellik olmamalıdır.

Fanlarınızın pozisyonunu iyi ayarlayın

Bilgisayarınızın için yeterli soğutma alanı sağlamak yeni başlayanlar için zor olabilir. Bu rehber size yardımcı olacak. | Sungurlu Haberleri

Hava bir taraftan girerek bir taraftan dışarı doğru itilir. Bir fanın monte edildiği yön değiştirilerek, bir emiş fanı veya bir egzoz fanı işlevi görebilir. Ayrıca fanların yerleştirilmesine de dikkat etmelisiniz. Hava, kasanın içinden geçerek tahliye edilmelidir. Genel olarak yapacağınız şey, kasanın önündeki fanların havayı içeri alması ve arka taraftaki fanların alınan havayı tahliye etmesidir.

Kasanızın üst kısmında havalandırma delikleri varsa, sıcak hava yükseleceği için tahliye fanları olarak yerleştirilmelidirler. Yan havalandırmalı fanlar emme için kullanılmalıdır, ancak genellikle hava filtreleri olmadığından toz sorunlarını önlemek için kendi filtrelerinizi özel olarak üretebilirsiniz

Tozlar gürültü yaratmakta ustadır

Tozdan bahsetmişken, bilgisayarınızın mümkün olduğunca tozsuz kalmasını sağlamak önceliğiniz olmalıdır. Aksi takdirde, tüm hava akışı bileşenleriniz ne kadar kaliteli olursa olsun, soğutmaya pek yardımcı olmaz. Kasadaki toz oluşumunu azaltmak için kasaya giren havanın önce bir filtreden geçtiğinden emin olun. Birçok durumda, hızlı bir durulama işlemi ile temizlenebilen çıkarılabilir filtreler vardır. Sadece ayda bir filtreleri temizlediğinizden emin olun. Filtreler kirli veya tozla kaplı kaldığı sürece hava akışını ve soğutma gücünü azaltırsınız.

Pozitif – negatif hava basıncı

Bilgisayar kasalarının optimum hava basıncı, bilgisayar soğutmasında en çok tartışılan konulardan biridir. Basit bir ifadeyle, bir bilgisayar kasası şunlardan birine sahip olabilir:

Bilgisayarınızın için yeterli soğutma alanı sağlamak yeni başlayanlar için zor olabilir. Bu rehber size yardımcı olacak. | Sungurlu HaberleriBilgisayarınızın için yeterli soğutma alanı sağlamak yeni başlayanlar için zor olabilir. Bu rehber size yardımcı olacak. | Sungurlu HaberleriBilgisayarınızın için yeterli soğutma alanı sağlamak yeni başlayanlar için zor olabilir. Bu rehber size yardımcı olacak. | Sungurlu Haberleri
Pozitif basınç
Kasa fanları kasadaki havayı tahliye etmekten çok
havayı içerisine çeker. Bu nedenle kasanın içinde
daha fazla hava basıncı vardır.
Nötr basınç
Kasadaki hava basıncı,
kasa dışındaki hava basıncına eşittir.
Negatif basınç
Kasadaki hava tamamen dışarı tahliye edilerek
elde edilen basınçtır.

Son olarak

Bilgisayarınızı oluştururken, soğutma sisteminizi yukarıda belirtilen ilkeleri göz önünde bulundurarak yapılandırdığınızdan emin olun. Bizim tavsiyemiz, hava basıncını nötr basınçta tutarak hava döngüsünün dengelenmesidir. Aksi takdirde, bilgisayarınızı ekmek kızartması makinesi ile aynı etkide görebilirsiniz. Kaliteli soğutma bileşenleri her zaman sizin ve kasanız için daha iyi bir seçim olacaktır.

TRY - Türk Lirası
USD
27,2046
EUR
28,9498
GBP
33,3106
RUB
0,2835
CNY
3,7206
JPY
0,1833

Son Eklenenler

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sungurlu Haberleri | Sungurlu Televizyonu