Berat Albayrak: Esnafın Kredi Borçları 3 Ay Erteleniyor

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, koronavirüs önlemleri kapsamında kepenk kapatan esnafın kredi borçlarının 3 ay süreyle ertelendiğini duyurdu.

Sponsor

Koronavirüs ile mücadele sürecinde esnaf ve sanaatkarlar, ekonomik anlamda sıkıntıya düşme pahasına kepenkleri indirmişti.

Bu süreçte, zarar görme pahasına dükkanlarını kapatan esnaf ve sanaatkarların kredi ödemelerine ilişkin yeni bir düzenleme getirildi.

ESNAF VE SANAATKARLARA MÜJDE

Twitter hesabından açıklama yapan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, esnaf ve sanaatkarlara müjdeli haberi verdi.

Sponsor

KREDİ ÖDEMELİ 3 AY ERTELENDİ

Yaptığı paylaşımda esnaf ve sanaatkarların kredi ödemelerinin 3 ay ertelendiğini duyuran Bakan Albayrak, “Pandemi sürecinde milli mücadele şuuruyla zarar görme pahasına kepenklerini kapatarak salgının yayılmasına engel olan her bir esnafımıza ve sanatkarımıza teşekkür ediyoruz. Şimdi de kredi borçlarını 3 ay süreyle erteliyoruz. Çalışmak sizden, destek bizden!” ifadelerini kullandı.

KARAR RESMİ GAZETEDE

Konuya ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazete’de yayımlandı.

Kararla, koronavirüs nedeniyle işleri zarar gören ve Türkiye genelinde faaliyet gösteren esnaf ve sanatkarların, Halkbank tarafından Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliğine (TESKOMB) bağlı bölge birliklerine ortak olan esnaf ve sanatkarlar kredi ve kefalet kooperatifleri kefaletiyle veya doğrudan düşük faizli kredi kullandırılmasına ilişkin kararlar kapsamında olan kredi borçlarının ertelenmesine ilişkin usul ve esaslar belirlendi.

Berat Albayrak: Esnafın kredi borçları 3 ay erteleniyor #2

1 TEMMUZ’DA İŞLEME GEÇECEK

Buna göre, 30 Haziran 2020 ve öncesinde kullanılan düşük faizli kredilerden doğan borçlardan 1 Temmuz 2020-30 Eylül 2020 döneminde vadesi dolacak olup, kararın yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla itfa edilmeyen borçlar, başvuru şartı aranmaksızın faiz tahakkuk ettirilerek ve taksit sayısı değiştirilmeden 3 ay ertelendi.

BORÇLU RAHAT EDECEK

Erteleme dönemi boyunca taksit-anapara borcu ve tahakkuk edecek faizin ilgili kararlar uyarınca borçluya yansıyan kısmıyla tutara ilişkin banka ve sigorta muameleleri vergisi kalan taksitlere eşit olarak eklenecek.

ÇALIŞAN SAYISINI AZALTMAMAYA İLİŞKİN TAAHHÜTNAME

Karar kapsamında kredisi ertelenen esnaf ve sanatkarlardan erteleme dönemi boyunca çalışan sayısını azaltmayacağına dair taahhütname alınacak. Çalışan sayısında eksilme tespit edilen esnaf ve sanatkarlar erteleme kapsamından çıkarılacak.

BANKANIN ZARARINI BAKANLIK KARŞILAYACAK

Bankanın karar kapsamında ertelenen kredilerden doğacak gelir kayıpları, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından ödenecek.

Sponsor
KaynakHaber Merkezi
Önceki İçerikBıçakçılarda Kurban Mesaisi Başladı
Sonraki İçerik“DEVLETİN MALI DENİZ YEMEYEN DOMUZ MİSALİ”
Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi ve Çorum Hitit Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümlerini okudum. 2013 yılından beri kendi işletmemde (Hazinedar Reklam) çalışıyorum. İleri seviyede bilgisayar kullanımına hakimim. İhtiyaçlarınız doğrultusunda size web sitesi tasarlayabilirim. Kurumsal reklam ve ürün ihtiyaçlarınızı karşılayabilirim. Giriş seviyesi C# program yazabilirim. Orta seviyede Corel Draw, Photoshop, 3Ds Max kullanabiliyorum. Giriş seviyesinde After Effects kullanabiliyorum. Buna ek olarak video montajına oldukça hakimim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz