Belediye Başkanı Abdulkadir Şahiner,  Kırım Kongo Kanamalı hastalığıyla ilgili vatandaşların bilinçlendirilmesi amacıyla bir mesaj yayınladı.

Sponsor

Çorum’un kene vakalarının görüldüğü illerden olduğunu işaret eden Şahiner, “Bu, ilimiz ve ilçemiz de her ortamda, doğal güzelliğin olduğu, piknik yaptığımız her yerde kenelerle karşılaşacağız anlamına gelmez. Vatandaşlarımız korkmasın, ilçemize gelen misafirlerimizin de içi rahat olsun. Alınacak basit tedbirler ve yaptığımız çalışmalarla KKKA hastalığından korunmak mümkün” dedi.

Şahiner, öncelikle kenelerin insan vücuduna tutunmasının engellenmesi gerektiğini kaydederek, şunları söyledi:

“Doğa ile iç içe yaşayan bir toplumuz. Kırsal alanlara, piknik yerlerine, bağ, bahçe ve tarlalara gittiğimizde ve döndüğümüzde almamız gereken tedbirler var. Bu tür alanlara gidiyorsak vücudun açık kalan yerleri mümkün olduğunca kapatılmalıdır. Pantolonun paçalarını çorapların içine koymalıyız ya da çizme giymeliyiz. Gittiğimiz yerde oturacak ya da piknik yapacaksak açık renkte örtü sermeliyiz. Açık renk giysi ve örtülerde dolaşan keneyi rahatlıkla görebiliriz.

Sponsor

Kenenin insan vücuduna girdikten sonra 2-3 saat dolaştığını ve kendine uygun bir tutunma alanı arar.Kırsal alandan, bağdan, bahçeden döndüğümüzde giysiler tamamen çıkarıldıktan sonra vücudun her tarafı aranmalıdır. Kene erken dönemde bulunup çıkarılırsa KKKA hastalığı bulaştırma ihtimali daha azdır. Kene vücuda tutunmuşken kolonya, alkol ve kimyasal maddeler kenenin üzerine dökülmemelidir. Kene çıkarıldıktan sonra da mutlaka bir sağlık kuruluşuna gidilerek kan örneği verilmelidir” diye konuştu.

Sponsor
Önceki İçerikMüjde! İŞKUR’dan Sungurlu Belediyesine İşçi Kontenjanı Verildi!
Sonraki İçerikŞahin, ” Seçimin Rekor Bir Oyla Sonuçlanacağını Şimdiden İlan Ediyorum”
Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi ve Çorum Hitit Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümlerini okudum. 2013 yılından beri kendi işletmemde (Hazinedar Reklam) çalışıyorum. İleri seviyede bilgisayar kullanımına hakimim. İhtiyaçlarınız doğrultusunda size web sitesi tasarlayabilirim. Kurumsal reklam ve ürün ihtiyaçlarınızı karşılayabilirim. Giriş seviyesi C# program yazabilirim. Orta seviyede Corel Draw, Photoshop, 3Ds Max kullanabiliyorum. Giriş seviyesinde After Effects kullanabiliyorum. Buna ek olarak video montajına oldukça hakimim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz