-0.6 C
Sungurlu
28/09/2023
Sungurlu HaberleriGündemBaşkan Şahiner, "Hicri Yılbaşı Kutlu Olsun"

Başkan Şahiner, “Hicri Yılbaşı Kutlu Olsun”

- Google Reklamı -

Peygamber efendimizin (S.A.V.) Mekke’den Medine’ye hicretin esas alınarak, Hz. Ömer (R.A.) tarafından hicri takvim uygulamasının başlatıldığı gün olduğunu anımsatan Belediye Başkanı Abdulkadir Şahiner, Muharrem ayının İslam tarihimizde önemli yeri olduğunu belirterek şöyle konuştu:
“Peygamberimiz Hz. Muhammet’in (S.A.V) Mekke’den Medine’ye hicreti ile karalık bir çağdan aydınlık bir çağın başlamasına vesile olmuştur. Hicrî takvimde yılbaşı olan, ay olarak da ilk İslam muhacirlerinin ve Peygamber (S.A.V) Efendimizin hicret ettiği Muharrem ayı, kameri aylar içerisinde çok anlamlı bir yere sahiptir.
Kuran-ı Kerim’de geçen ayette, et-Tergîb ve’l-Terhib, hadisinde; “Her kim aşura gününde ailesine ve ev halkına ikramda bulunursa Cenab-ı Hak da senenin tamamında onun rızkına bereket ve genişlik ihsan eder.”buyurur.
Hz. Peygamberin (s.a.v.) sevgili torunu Hz. Hüseyin, nefret yerine sevginin, karanlık yerine aydınlığın hükümran olduğu büyük ahlakıyla, insanları birleştirmeye ve onlara doğru yolu göstermeye çalışmış bir insanlık abidesidir. Onun hayatı da şehadeti de hepimiz için, sonsuza dek örnek teşkil edecektir. ‘Ehli Beyt’i sevmek Peygamber Efendimizi sevmek’ demektir. Hoşgörü, beraberlik ve paylaşma duygularının pekiştiği, toplumsal bağlarımızın güçlenmesine vesile olan Muharrem ayının, yaşanan terör olaylarının sona ermesine, dünyanın farklı coğrafyalarında akan kanın durmasına, birlik, beraberlik ve kardeşliğimizin daha da perçinlenmesine, ülkemizde huzur ve barış ortamının hakim olmasına vesile olmasını dilerim. Kerbela şehitlerini rahmetle anarken, Muharrem Ayının, birlik, beraberlik ve kardeşlik duygularımızın daha da pekişmesine, dünya üzerinde barış, huzur ve mutluluk tohumlarının yeşermesine, gözyaşı, zulüm ve yaşanan olumsuzlukların sona ermesine vesile olmasını diliyorum.”

TRY - Türk Lirası
USD
27,3417
EUR
28,7381
GBP
33,1911
RUB
0,2817
CNY
3,7408
JPY
0,1829

Son Eklenenler

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sungurlu Haberleri | Sungurlu Televizyonu