-0.6 C
Sungurlu
05/06/2023
Sungurlu HaberleriGündemBasar’dan Dikkat Çeken Platform

Basar’dan Dikkat Çeken Platform

Ziraat Mühendisi hemşehrimiz Melih Basar’ın kurucusu olduğu ‘www.milletinefendisi.com’ adlı platform, tarım sektörüne yeni bir bakış açısı getirmeyi amaçlıyor.

- Google Reklamı -

Ziraat Mühendisi hemşehrimiz Melih Basar’ın kurucusu olduğu ‘www.milletinefendisi.com’ adlı platform, tarım sektörüne yeni bir bakış açısı getirmeyi amaçlıyor.
Zirai işletmelerden çiftçilere kadar tarım sektörünün tüm unsurlarını ortak bir noktada buluşturmayı hedefleyen online platformu tanıtan Melih Basar, Çorum merkezli projenin yurt çapında büyük ilgi gördüğünü söyledi.
24 kişilik uzman bir kadronun görev aldığı ekibin yanı sıra arkadaşımız Yüksel Basar’ın da aralarında bulunduğu 50 kişilik gönüllü bir heyetin danışmanlığındaki platformun tarım konusunda benzersiz bir bilgi birikimi sunduğuna işaret eden Basar, www.milletinefendisi.com’un Türk tarımına hayırlı uğurlu olmasını diledi.
“Tarıma yön veren site” sloganıyla tanıtılan platformla ilgili açıklamalarını sürdüren Basar, şöyle konuştu:
“Çorum’da geniş kitlelere hitap edecek bir tarım platformu kurduk. İnternet üzerinden yayın yapan www.milletinefendisi.com adlı bu platform tüm çiftçi ve tarım sektörü için geniş kapsamlı bir hizmet teşkil ediyor.
Çorum’daki genç yazılımcı arkadaşlarımız ve meslektaşlarımla birlikte bazı akademisyenlerin de katkılarıyla oluşturduğumuz platform, alanında uzman bir ekibin ürünü. Türk tarımına katkı sağlayacağına inandığımız bu platform sayesinde hem üreticiler hem de diğer sektör temsilcileri kendilerini daha fazla geliştirme imkanı bulacaklar.
Altyapı hazırlıkları 4 ay süren platform yaklaşık bir aydır yayında ve kısa sürede büyük bir ilgi gördü. Çeşitli girişimcilik yarışmalarına katılan projemiz TÜBİTAK’tan davet dahi aldı.
Tarıma gönül verenlerin buluştuğu online platformumuzda tarım firmalarının yanı sıra tüm çiftçiler üye olup hizmetlerini ve çalışmalarını paylaşabiliyorlar.
Tarımsal haber ve duyurular, eğitim ve desteklemeler, video, makale, bitki ve hayvan hastalıkları gibi bilgilere ulaşma imkanı sağlayan platformda üyelerimiz meslektaşlarımız muhataplarına diledikleri soruları yöneltip cevap alabiliyor, fikir alışverişinde bulunabiliyorlar. Üstelik yakında e-ticaret bölümümüz de faaliyete geçecek.

TÜRK TARIMININ PROBLEMLERİ ve ÇÖZÜM ÖNERİLERİ
Tarım hayatımızı idame ettirebilmek için en önemli kavram. Türkiye’de ise en büyük sektörlerden bir tanesi. En büyük sektörlerden bir tanesi olmasına rağmen en çok sorunun yaşandığı tarım alanında üreticilerin hatalardan arındırılarak geliştirilmesi gerekiyor. Bu amaçla seminer, eğitim ve danışmanlık hizmetlerine de ağırlık verilmeli.
Yanlış ilaç kullanımı, fazla yada eksik gübre kullanımı, sertifikalı tohum kullanılmaması, makine-ekipman kullanım bilinçsizliği, bankalardan alınan tarla, bahçe yada traktör kredilerinin yanlış alanlarda kullanılması ve geri ödemesinin yapılamadığı durumlarda elindekine de haciz konulması, üreticiliğin atadan görme yöntemlerle yapılması, yanlış ürün deseni ile ortaya çıkan yüksek fiyat ya da düşük fiyat dengesizliği, yanlış tarım politikaları ve bunların tümünün sonucunda ise ihracat yapacak konumdayken ithalata devam etmemiz, halk sağlığıyla oynanması, yetersiz beslenme, hastalıklar tarım sektörünün belli başlı problemleri arasında.

Sertifikalı tohum kullanımı, bitki ve hayvancılık sektöründe temel hastalıklar ve yaygın hastalıklarla mücadele, doğru gübreleme ve ilaçlama yöntemleri, sulama gibi yöntemler; birim alandan elde edilen ürün miktarını etkilemektedir. Bunların doğru uygulatılması, tarım sigortalarına yönlendirme yapılması, tarım desteklemelerinin doğru kullandırılması ve bunun gibi birçok soruya çiftçi ve tarım adına gönül vermiş herkesin cevap bulabilmesi içinwww.milletinefendisi.com tarım platformunu kurduk.
Ziraat Mühendisi, Veteriner Hekim ve akademisyenler başta olmak üzere alanında uzman isimlerin katılımıyla oluşturduğumuz platformda videolar, soru-cevap bölümü ve bilgilendirmeler yer alıyor. Platformumuza üye olmak ve yakından takip etmek isteyen herkesi www.milletinefendisi.com’a bekliyoruz.”

[td_block_social_counter custom_title="Takip Edin" facebook="sungurlutelevizyonu" twitter="sungurlu_tv" youtube="channel/UC9UZAQXAsc2Nt7fu0E2B6XQ" instagram="sungurlu_tv" open_in_new_window="y" social_rel="" manual_count_instagram="10683" manual_count_facebook="20356"]
TRY - Türk Lirası
USD
21,2213
EUR
22,6881
GBP
26,2774
RUB
0,2611
CNY
2,9817
JPY
0,1513

Son Eklenenler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sungurlu Haberleri | Sungurlu Televizyonu