-0.6 C
Sungurlu
28/09/2023
Sungurlu HaberleriGündemBAKAN YARDIMCISI DERE, SUNGURLU OSB’DE İNCELEMELERDE BULUNDU

BAKAN YARDIMCISI DERE, SUNGURLU OSB’DE İNCELEMELERDE BULUNDU

- Google Reklamı -

DERE, “MART-NİSAN’DA FABRİKALAR ÜRETİME BAŞLAYACAK”

Öğle saatlerinde Sungurlu’ya gelen Bakan yardımcısı Muhsin Dere, Organize Sanayi Bölgesi’ne gitti. Dere Sungurlu OSB önünde Kaymakam Fatih Görmüş, oda başkanları, siyasi parti temsilcileri, muhtarlar ve vatandaşlar tarafından karşılandı. Dere, burada temeli atılan barut, fişek ve kapsül fabrikaların da incelemelerde bulundu.

“YATIRIMCILARI SUNGURLU OSB’YE YATIRIMA DAVET EDİYORUZ”

OSB programı kapsamında bir konuşma yapan Sungurlu Kaymakamı Fatih Görmüş, “Sungurlu Organize Sanayi Bölgesi, 1997 yılında çalışmalarına başlanmış ve 2001 yılında tescil edilmiş bir Organize Sanayi Bölgesidir. Yaklaşık 485 hektar alana kurulu, 1. Etap imar planı 2001 yılında tamamlanmış.

Son dönemde Milli Savunma Bakan yardımcımız Muhsin Dere’nin katkılarıyla Sungurlu OSB’de güzel şeyler oluyor. Tüm yatırımcıları Sungurlu OSB’ye yatırım yapmaya davet ediyoruz” dedi.

- Advertisement -

“DIŞA BAĞIMLI OLMAKTAN ÇOK ŞÜKÜR BÜYÜK ÖLÇÜDE KURTULDUK”

Milli Savunma Bakan yardımcısı Muhsin Dere ise vatandaşlara hitaben yaptığı konuşmasında, “Son 20 yılda Savunma Sanayi alanında, Sanayileşme alanında çok ciddi yatırımlar yapıldı. %20’lerden %80’lere çıktı. Artık yaptığımız silahın, mühimmatın %80’inin Türkiye’de yapabiliyoruz. Dışa bağımlı olmaktan çok şükür büyük ölçüde kurtulduk. İnşallah daha iyi olacak” dedi.

“MART-NİSAN’DA FABRİKALAR ÜRETİME BAŞLAYACAK”

Sungurlu OSB’de geçen sene Haziran ayında bu süreci başlattık diyen Dere, “1 yıl geçti ve 1 yıl boyunca boş durmadık. Hep birlikte çalıştık. Bir taraftan OSB’nin imar planlarının revizelerine çalıştık. İlk olarak fişek fabrikası idari binalarını yapmaya başladı. 400 dönüme yakın bir alan tahsis ettik. Bütün güvenlik tedbirleri alınmış, son derece modern bir fişek fabrikası kurulacak.

Biz fişek fabrikasına sevinirken kapsül fabrikası için 300 dönüm yer tahsisi yaptık. Fişek geldi, kapsül geldi, barutu kim yapacak derken sağolsun Ahmet Ahlatcı ile görüştük. Onunda Çorum OSB’de sorunları olduğu için, tercihini Sungurlu’dan yana kullandı ve 600 küsür dönüm alanı ona tahsis ettik. Buda 150-200 milyon yatırım gerektiren devasa bir tesis. Bu kadar yatırım yapılmışken dedik ki Sayın Cumhurbaşkanımız temelini atsın. Çorum programını biraz da erkene aldık. Cumhurbaşkanımız Mayıs ayında açalım dedi biz Mayıs aynına bunu bırakmayacağız Mart yada Nisan’da fabrikalar üretime başlayacak” dedi.

“2 BİN 500 KİŞİ İSTİHDAM EDİLECEK”

Barut’un ham maddesini de Sungurlu’da yaptıracağız diyen Dere,”Barutun ham maddesini Türkiye’de yapan yok ve dışarıdan alıyoruz. Türkiye’de sadece Sungurlu’da yapılacak.

- Google Reklamı -

Güvenliğinden temizliğine, teknik lise mezunundan üniversite mezununa kadar 2 bin 500 kişi istihdam sağlanacak” diye konuştu.

Burası 4 köyün arazine kurulmuş bir OSB diyen Dere, “1997’de başlamış bir süreç. 2002 yılında OSB tescil edilmiş. 2001 yılında da ilk 1000’lik kısmı imar planı onaylanmış. Buraya emek veren herkesten Allah razı olsun” ifadelerini kullandı.

TRY - Türk Lirası
USD
27,4154
EUR
28,9735
GBP
33,4781
RUB
0,2837
CNY
3,7548
JPY
0,1837

Son Eklenenler

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sungurlu Haberleri | Sungurlu Televizyonu