-0.6 C
Sungurlu
25/09/2023
Sungurlu HaberleriGündemAyakkabı Tamircileri Dertli

Ayakkabı Tamircileri Dertli

- Google Reklamı -

Sungurlu’da ayakkabı tamirciliği yapan ustalar, meslekte çırak bulamamaktan şikayet ediyor.
Bir dönemin gözde mesleklerinden biri olan ayakkabı tamirciliği günümüzde önemini yitirmiş duruma geldi.
Ayakkabı imalat ve tamircileri Yılmaz Zobu, Cemal Keçelioğlu ve Kadir Ağçaer gazetemiz muhabirine yaptıkları açıklamada, insanların, eskiyen ayakkabılarını tamircilere götürme yerine artık daha düşük kaliteli ve ucuz ayakkabı almayı tercih ettiklerini için ayakkabı tamirciliğinin kaybolmaya yüz tutan meslekler arasında bulunduğunu söylediler. 


İlçede 40 yıla aşkın ayakkabı tamirciliği yaptığını aktaran Zobu, Keçelioğlu ve Ağçaer son birkaç yıldır yaz tatillerinde bile çırak bulamadığını belirttiler.
Mesleğin yaşatılması için çırak yetiştirmek istediklerini bildiren ayakkabı ustaları, “Çırak yetişmemesi durumunda meslek bitme noktasına gelecek. Gençler sanat öğrenmek için çaba sarf etmiyor. Dolayısıyla bu meslek unutulan meslekler arasında yerini aldı.” diye konuştular.
Sungurlu’da kendilerinin de son ayakkabı ustaları olduklarını belirterek, bizlerden sonra bu meslek bitecektir. Son yıllarda artık bizlerinde dayanma gücü kalmadı. Eskisi gibi ayakkabı tamiri olmuyor. Herkes neredeyse ucuz ve tamir olmayan hazır ayakkabıları alıyorlar. Bu sebepten dolayı da ayakkabısını tamire getiren fazla olmuyor. İlçemizde de durmadan göç olduğu için bu sıkıntı bizlere de yansıyor. Bizlerde dayanabildiğim kadarıyla mesleğimizi yaşatmaya çalışacağız diye söylediler.

TRY - Türk Lirası
USD
27,2077
EUR
28,8472
GBP
33,2065
RUB
0,2829
CNY
3,7216
JPY
0,1829

Son Eklenenler

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sungurlu Haberleri | Sungurlu Televizyonu