Ayakkabı Tamircileri Dertli

Sponsor

Sungurlu’da ayakkabı tamirciliği yapan ustalar, meslekte çırak bulamamaktan şikayet ediyor.
Bir dönemin gözde mesleklerinden biri olan ayakkabı tamirciliği günümüzde önemini yitirmiş duruma geldi.
Ayakkabı imalat ve tamircileri Yılmaz Zobu, Cemal Keçelioğlu ve Kadir Ağçaer gazetemiz muhabirine yaptıkları açıklamada, insanların, eskiyen ayakkabılarını tamircilere götürme yerine artık daha düşük kaliteli ve ucuz ayakkabı almayı tercih ettiklerini için ayakkabı tamirciliğinin kaybolmaya yüz tutan meslekler arasında bulunduğunu söylediler. 


İlçede 40 yıla aşkın ayakkabı tamirciliği yaptığını aktaran Zobu, Keçelioğlu ve Ağçaer son birkaç yıldır yaz tatillerinde bile çırak bulamadığını belirttiler.
Mesleğin yaşatılması için çırak yetiştirmek istediklerini bildiren ayakkabı ustaları, “Çırak yetişmemesi durumunda meslek bitme noktasına gelecek. Gençler sanat öğrenmek için çaba sarf etmiyor. Dolayısıyla bu meslek unutulan meslekler arasında yerini aldı.” diye konuştular.
Sungurlu’da kendilerinin de son ayakkabı ustaları olduklarını belirterek, bizlerden sonra bu meslek bitecektir. Son yıllarda artık bizlerinde dayanma gücü kalmadı. Eskisi gibi ayakkabı tamiri olmuyor. Herkes neredeyse ucuz ve tamir olmayan hazır ayakkabıları alıyorlar. Bu sebepten dolayı da ayakkabısını tamire getiren fazla olmuyor. İlçemizde de durmadan göç olduğu için bu sıkıntı bizlere de yansıyor. Bizlerde dayanabildiğim kadarıyla mesleğimizi yaşatmaya çalışacağız diye söylediler.

Sponsor
Önceki İçerikGeleceğin Sporcuları Yetişiyor
Sonraki İçerikKaraman Baba Oldu
Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi ve Çorum Hitit Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümlerini okudum. 2013 yılından beri kendi işletmemde (Hazinedar Reklam) çalışıyorum. İleri seviyede bilgisayar kullanımına hakimim. İhtiyaçlarınız doğrultusunda size web sitesi tasarlayabilirim. Kurumsal reklam ve ürün ihtiyaçlarınızı karşılayabilirim. Giriş seviyesi C# program yazabilirim. Orta seviyede Corel Draw, Photoshop, 3Ds Max kullanabiliyorum. Giriş seviyesinde After Effects kullanabiliyorum. Buna ek olarak video montajına oldukça hakimim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz