30.5 C
Sungurlu
29/09/2022
Sungurlu HaberleriGündemAşutoğlu, " Son gün 31 Temmuz"

Aşutoğlu, ” Son gün 31 Temmuz”

- Google Reklamı -

Sungurlu Bakkallar ve Bayiiler Esnaf Odası Başkanı Osman Aşutoğlu, prim borcundan dolayı emekli olamayan esnaf ve sanatkarın emekli olabilmesi için yeni bir fırsat doğmuştur. Son Gün 31 Temmuz 2018.

Aşutoğlu, “Bilindiği üzere, 7143 sayılı Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılamasına İlişkin Kanun 30425 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiş idi. Bu kapsamda, Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı ile T C. Ziraat Bankası A.Ş. Genel Müdürlüğü arasında 31 Mayıs 2018 tarihinde işbirliği protokolü imzalanmış emekli olabilecek esnaflarımıza kolaylık sağlanmıştır.
SGK ile Ziraat Bankası arasındaki işbirliği protokolü ile daha önceki protokolden yararlanamayan esnaf ve sanatkarımıza uzun vadeli kredi kullanarak emekli olması için yeni bir fırsat verildi. Birikmiş prim borcunu ödeyerek emekli olmak isteyen çok sayıda esnaf ve sanatkarlarımızın olabileceğini ve bu protkollede maddi sorun yaşayan esnaf ve sanatkara emeklilik yolu açılmıştır. Bu durumun bankalar açısında da bir risk taşımamaktadır ki çünkü Protokol gereği, emekli olan esnafın aylığından belli oranlarda kesinti yapılarak kredi geri ödenecek. Sigortalılar, SGK’ya olan borçları için, aylık 1,28 faiz oranı ile 60 aya kadar vadeli kredi kullanabilecek. Borcunu yapılandırmak isteyenler için başvuru süresi 31 Temmuz’da sona eriyor. Emekli olmak isteyen esnafımız bu tarihten önce Sosyal Güvenlik Merkez Müdürlüklerine başvurusunu yapmalılar.

Birikmiş prim borcunu ödemesi durumunda emekli olabilecek esnafımıza yönelik bu protokol, askerlik ve doğum borçlanması yaptığı takdirde emekli olma hakkına sahip olacak esnafımızı da kapsıyor.Protokol ile yaşını ve sigortalılık süresini doldurmuş ancak borcu nedeniyle emekli olamayan vatandaşlarımızın mağduriyeti giderilecek, devlet de alacağını tahsil etmiş olacak. Mali açıdan yeterli imkânı olmayanlar, borçlarını yapılandırılması için verilen bu fırsatı çok iyi değerlendirmeli.

Takip Edin

20,119BeğenenlerBeğen
9,264TakipçilerTakip Et
724TakipçilerTakip Et
815AboneAbone Ol
TRY - Türk Lirası
USD
18,2195
EUR
18,0928
GBP
20,9836
RUB
0,2962
CNY
2,6276
JPY
0,1296

Son Eklenenler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

error: İçerikler korunmaktadır!