Aşutoğlu, “Küçük Esnaf Desteklenmeli”

Sungurlu Bakkallar ve Bayiiler Odası Başkanı Osman Aşutoğlu, ilçemizde faaliyet gösteren ve ekonomik zorluklar karşısında ayakta durmaya çalışan Bakkal ve diğer küçük Esnafın kurtarılmasına dair düşüncelerini paylaştı.

Abone Ol

Aşutoğlu yaptığı açıklama; Ulusal ve Zincir mağazaların kuralsız, hiçbir sınırlandırma olmadan halen yaygın bir şekilde açılıyor olması, ekonomik anlamda zor durumda olan küçük esnafı zorlamakta olup ayakta durabilmesi için devlet tarafından acil tedbirler alınmasını gerektirmektedir. Özellikle hızla nüfus kaybeden ilçemizde olduğu gibi küçük esnaflarımız zor durumda. Bu nedenle Küçük esnaf desteklenmeli ve Anayasamızda belirtilen “MADDE 173- Devlet, esnaf ve sanatkârı koruyucu ve destekleyici tedbirleri alır” hükmü göz önüne alınarak onlara pozitif ayrımcılık getirilmesi, faaliyetlerinin kolaylaştırılması özellikle önem arz etmektedir. Federasyon ve Konfederasyon ( TESK) Başkanımız Bendevi Palandöken’in de sık sık gündeme getirdiği, Ulusal ve Zincir marketlerin açılmalarına, Ruhsat sınırlandırılması ve çalışma saatlerine ilişkin düzenlemelerin bir an önce yapılması talebimizi bir kez daha dile getiriyoruz. Küçük esnaf artık vergisini de, BAĞ-KUR’unu da yatırırken son derece güçlük çekmektedir. Bundan dolayı korumasız kalan bu esnaflarımızın ayakta kalmaları için Anayasamızda yazıldığı gibi Küçük Esnafın Korunma hükmü bir an önce hayata geçirilmelidir. Yine bununla beraber Alkollü İçkilerin satışında düzenlenen saat uygulaması ve yapılan zamlar ülkemizde kaçak üretim ve merdiven altı üretimi hızlandırıp, arttırmış, ayrıca devletimizi yıllık milyarlarca lira vergi zararına uğratmaktadır. Aynı konu ile bağlantılı olarak sigara fiyatlarının zamlandırılması vergilerinin arttırılması tiryakilerin açık tütün alımına sevk etmekte ve yine milyarlarca lira vergi geliri kaybına yol açmaktadır. Bu gibi taleplerimizin uygulanması halinde hem kaçakçılığın önü kesilecek hem de devletimizin yıllık vergi kaybı en aza indirilecektir. Ulusal ve Zincir marketlerin ruhsat sınırlandırması mutlaka yapılmalı, her köşe başına, kuralsız ve hukuksuz bir şekilde açılmalarına izin verilmemelidir. Görülen bir gerçek var ki, açılan bu zincir marketlerin önünün açılması kendi ayakları üzerinde durmaya çalışan esnaflarımızı son derece mağdur ettiği bilinmelidir bu nedenle devletimizin ticari hayatın bel kemiği olan küçük esnafı rahatlatacak ilgili kanun ve kuralları çıkartarak gerekli çözümleri ivedilikle uygulamaya geçirmesi gerekmektedir.
Yetkililerin zorda olan biz küçük esnafların hemen yapılabilecek yasal hiçbir zorluğunun olmadığı ve anayasamızın gereği olan bu taleplerimizi dikkate alacaklarını ümit ediyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz