1.9 C
Sungurlu
31/01/2023
Sungurlu HaberleriGündemAşutoğlu, "Bu Kış Esnafımız İçin Çok Zor Geçecek"

Aşutoğlu, “Bu Kış Esnafımız İçin Çok Zor Geçecek”

- Google Reklamı -

Bir çok sektörde fiyatların iki katına çıktığı buna birde fırsatçıların katkı sağladığı ortamda vatandaşımızın alım gücü düşmüştür diyen Aşutoğlu, “Vatandaşlarımızın alım gücünün düşmesi nedeniyle küçük esnaflarımızın bir çoğu sıkıntı yaşamakta ve aylardır büyük sıkıntılar içinde evlerine ekmek götürme mücadelesi vermektedir. Vatandaşımızdaki ve piyasalardaki bu durum esnafı önümüzdeki özellikle kış aylarında büyük sorunlarla karşı karşıya getirme tehdidi oluşturuyor” dedi.

Aşutoğlu, “Öyle günler yaşamaktaki esnaflarımız kirasını bile çıkartamıyor ve siftah yapamıyor. Ülkemizin yaşadığı ekonomik kriz ortamında hükümetimizin bu sıkıntılı süreci en aza indirmek için yaptığı önlemler ve hazırladığı paketler sorunları asgariye düşürme çabaları görülmekle birlikte özellikle kış aylarında yerel ekonominin düşüş yönünde seyretmesi esnafımızın zor günler yaşamasına neden olmakta. Yaşanan ekonomik kriz saldırıları karşısında esnaflarımız bütün sektörlerde olduğu gibi olumsuz etkilenmelere maruz kaldı. Bizim esnaflarımız ufak sermayeler ile çalışan insanlar. Bizim esnaflarımız gününü kurtardığı zaman inancı gereği şükredip evine gidiyor” diye konuştu.

Devletimizden beklediğimiz Elektrik faturalarına dağıtım bedeli başta olmak üzere tüketim bedeli hariç birçok ayrı kalemden ek ücretler yansıtılıyor diyen Aşutoğlu, “Bu yansıtılan ücretler elektrik faturasında gelen faturanın yarısı kadar. Özellikle dağıtım bedeli adı altında alınan ücret faturadan mutlaka kaldırılmalıdır.Yaşadığımız bu kış aylarında esnafımızı zor durumda bırakan ister banka kredisi ister Esnaf kefalet kredisi,sosyal güvenlik ve diğer kamu alacaklarında dondurma veya öteleme noktasında çalışma yapılması önerisinde ve talebinde bulunuyoruz.Son iki yılda Bağkur ve Sosyal güvenlik primlerindeki %25’lik artış esnaflarımızın ödeme güçlüğü çekmesine neden olmakta.Bu konuda da çalışma yapılarak sigorta primi yüzdelerinde indirime gidilmesinin esnaflarımızın lehine olacağını düşünüyoruz.Her zaman devletinin ve bayrağının yanında saf tutan esnaflar olarak devletimizin aldığı ekonomik tedbir ve paketlere ek olarak esnaflarımıza yaşadığımız bu ekonomik darboğazda fayda verecek yani “Can Suyu” olacak mümkünse faizsiz kredi verilerek sıkıntılı sürecin atlatılacağını düşünüyor ve önerisinde bulunuyoruz.
Ülke ekonomisinin önemli bir yapıtaşı olan kendine has Ahilik kültürünün son temsilcileri durumundaki küçük esnaflarımıza yapılacak bu çalışmalar esnaflarımızı rahatlatacak ve önümüzdeki süreçte yaşanacak olası kepenk kapatmaların önüne bir nebze olsun geçecektir” ifadelerini kullandı.

Takip Edin

20,356BeğenenlerBeğen
10,683TakipçilerTakip Et
729TakipçilerTakip Et
894AboneAbone Ol
TRY - Türk Lirası
USD
18,8035
EUR
20,3976
GBP
22,9986
RUB
0,2849
CNY
2,8053
JPY
0,1470

Son Eklenenler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

error: İçerikler korunmaktadır!