Anıza Direkt Ekim Yapılan Tarlada İnceleme Yaptılar

Sponsor

3 hafta önce Osman Kuzay ve Adem Kuzay’a ait 17 dekarlık 3 parça tarlada nohut anızının üstüne Konya 2002 sertifikalı ekmeklik buğday Ekim’i gerçekleştirilmişti.

Bozkır Ekosistemlerinde ilklim değişikliğine Ekosistem tabanlı uyum için tarımsal uygulamalar proje kapmasında 17 dekarlık anızlı alana direkt ekim yapıldı.
İlçe Tarım Müdürü Hicabi Berişbek ve teknik personel önceki gün tarlaya giderek incelemede bulundular. İlçe Tarım Müdürü Hicabi Berişbek, 3 hafta olmadan çıkışların çok iyi olduğunu söyledi.

– Toprak İşlemesiz Tarımın Avantajları hakkında bilgi veren İlçe Tarım Müdürlüğü ekipleri; 
1- Yakıttan büyük ölçüde tasarruf sağlıyor.( İşlemeli tarımda çiftçiler,1 dekar buğday yetiştirmek için 4 litre mazot kullanıyor. İşlemesiz tarımda %70 oranında tasarruf sağlanıyor.)
2- Kurağa dayanıklı toprak oluşturuluyor.
3- Erozyon büyük ölçüde önleniyor.
4- Toprak yüzeyinden suyun buharlaşması önleniyor.
5- Toprakta organik madde miktarı artığı için toprağın su tutma kapasitesi artıyor.
6-Tarımsal kuraklık önleniyor. (Toprak yüzeyini kapatan koruyucu bitki ekimiyle sürülmemiş toprakta buharlaşmayı azaltır ve topraktaki su oranında % 4 lük artış sağlar. Bu yaklaşık fazladan 8 mm ik yağmura denk gelmektedir. Ayrıca topraktaki organik maddesinde içeriğini artıracağından toprağın su tutma kapasitesi artacaktır. (FAO)
7- Toprak yüzeyinde kaymak tabakası oluşumu önleniyor.
8- Yağmur damlalarının toprağa çarpıp, toprağın parçalanıp toz haline gelmesini önlüyor. Böylece toprağın su ve rüzgar erozyonunu ile kaybolması önleniyor.
9- Verim artıyor. ( Buğdayda % 30- Ankara Tarla Bitkileri Araştırma Enstitüsü)
10- Anız yangınları önleniyor.
11- Tarla nadasa bırakılmadığı için her yıl ürün alınabiliyor.
12 -Gübre miktarında azalma ve gübre etkinliğinde artış sağlıyor.
13- Bitki ve böcek ilaçlamalarında ileri ki yıllarda azalma oluyor.
14- Toprak biyoçeşitliliğinde artış sağlıyor.
15- Münavebe sisteminin uygulanmasıyla (yem bitkileri ekimi), meralar üzerinde olan aşırı baskının azaltılması sağlanıyor.
16- Küresel ısınmanın önlenmesine önemli katkı sağlıyor. Toprak İşleme ve anız yangınları sonucu atmosfere karbondioksit (CO2 ) emisyonu artıyor. (Toprak işlemesiz tarımı pullukla işleme ile karşılaştırıldığında karbondioksit emisyonu % 80’ e varan oranda azaltılabilir.

Sponsor
Sponsor
Önceki İçerikEfeler Haliliye Belediyespor’u Ağırlayacak
Sonraki İçerik“Enflasyonla Topyekün Mücadele” Programında Topyekün Fırsatçılık Yaptılar
Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi ve Çorum Hitit Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümlerini okudum. 2013 yılından beri kendi işletmemde (Hazinedar Reklam) çalışıyorum. İleri seviyede bilgisayar kullanımına hakimim. İhtiyaçlarınız doğrultusunda size web sitesi tasarlayabilirim. Kurumsal reklam ve ürün ihtiyaçlarınızı karşılayabilirim. Giriş seviyesi C# program yazabilirim. Orta seviyede Corel Draw, Photoshop, 3Ds Max kullanabiliyorum. Giriş seviyesinde After Effects kullanabiliyorum. Buna ek olarak video montajına oldukça hakimim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz