Anadolu Mektebi Yazar Okumaları Sungurlu’da Başladı

Sungurlu İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Eryiğit başkanlığında, ilçemizdeki 8 liseden edebiyat öğretmenleri ve öğrencilerin katılımıyla Şehit Akif Kapaklı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri, Anadolu Mektepleri’nin tanıtımını yaptı.
Bu panelde, Şehit Akif Kapaklı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri, Mustafa Kutlu’nun eserlerinde Geçmişe Özlem ve Zaman konularını işlendi.
Yapılan açıklamada; “Anadolu Mektebi yazar okumaları; milli ve manevi değerlerimize sahip çıkan ,Türk kültür ve medeniyetinin gelişmesine katkı sunmuş yazarların tüm eserlerinin ve yazar hakkında yazılmış seçkin eserlerin okunmasını , okunan her eser hakkında değerlendirme yazısı yazılmasını , eserlerin en az yarısı okunduktan sonra bir konu seçilmesini , seçilen konuda bir konuşma metni hazırlanmasını , düzenlenen panel programlarında hazırlanan metin sunulmasını amaçlayan bir yazar okuma faaliyetidir.

Abone Ol

<p>Sungurlu İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Eryiğit başkanlığında, ilçemizdeki 8 liseden edebiyat öğretmenleri ve öğrencilerin katılımıyla Şehit Akif Kapaklı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri, Anadolu Mektepleri’nin tanıtımını yaptı. Bu panelde, Şehit Akif Kapaklı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri, Mustafa Kutlu’nun eserlerinde Geçmişe Özlem ve Zaman konularını işlendi. Yapılan açıklamada; “Anadolu Mektebi yazar okumaları; milli ve manevi değerlerimize sahip çıkan ,Türk kültür ve medeniyetinin gelişmesine katkı sunmuş yazarların tüm eserlerinin ve yazar hakkında yazılmış seçkin eserlerin okunmasını , okunan her eser hakkında değerlendirme yazısı yazılmasını , eserlerin en az yarısı okunduktan sonra bir konu seçilmesini , seçilen konuda bir konuşma metni hazırlanmasını , düzenlenen panel programlarında hazırlanan metin sunulmasını amaçlayan bir yazar okuma faaliyetidir.</p> <p> Anadolu Mektebindeki öğrenciler , nitelikli bir okuma yapar , yazı ile kendini ifade becerisi edinir , sosyal ve kültürel yönden gelişir. Anadolu Mektebi öğrencilerine , Anadolu Mektebi sorumlu hocaları rehberlik etmekte , kitapları temin etmelerine yardımcı olmakta ve panellere hazırlanmalarında onlara yol göstermektedir . Yazar okumaları , gönüllülük ile başlayan ve devam eden , nicelikten çok niteliğe önem veren , sivil bir okuma faaliyetidir.Anadolu Mektebi yazarları ; yerli , milli ,manevi ve evrensel değerlere sahip , bu değerler temelinde hayatlar süren ve bu değerleri topluma telkin eden yazarlardan seçilmiştir . Anadolu Mektebi yazar okumalarını başlatan eski Tarım ve Köy İşleri Bakanı Sami Güçlü bu proje ile öğrencilerin Türkiye’nin geçmişini ve klasik yazarların Türkiye ile ilgili görüşlerini ve duygularını tam olarak öğrenmesini amaçlamaktadır. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hayata geçirilen “ Anadolu Mektebi Yazar Okumaları “ projesi lise 10. ve 11.sınıflardaki gönüllü öğretmen ve öğrencilerden oluşturulan okuma gruplarıyla başlatılmıştır”</p> | Sungurlu Haber
Anadolu Mektebindeki öğrenciler , nitelikli bir okuma yapar , yazı ile kendini ifade becerisi edinir , sosyal ve kültürel yönden gelişir. Anadolu Mektebi öğrencilerine , Anadolu Mektebi sorumlu hocaları rehberlik etmekte , kitapları temin etmelerine yardımcı olmakta ve panellere hazırlanmalarında onlara yol göstermektedir . Yazar okumaları , gönüllülük ile başlayan ve devam eden , nicelikten çok niteliğe önem veren , sivil bir okuma faaliyetidir.Anadolu Mektebi yazarları ; yerli , milli ,manevi ve evrensel değerlere sahip , bu değerler temelinde hayatlar süren ve bu değerleri topluma telkin eden yazarlardan seçilmiştir .
Anadolu Mektebi yazar okumalarını başlatan eski Tarım ve Köy İşleri Bakanı Sami Güçlü bu proje ile öğrencilerin Türkiye’nin geçmişini ve klasik yazarların Türkiye ile ilgili görüşlerini ve duygularını tam olarak öğrenmesini amaçlamaktadır. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hayata geçirilen “ Anadolu Mektebi Yazar Okumaları “ projesi lise 10. ve 11.sınıflardaki gönüllü öğretmen ve öğrencilerden oluşturulan okuma gruplarıyla başlatılmıştır”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz