-0.6 C
Sungurlu
06/06/2023
Sungurlu HaberleriEğitimAnadolu Mektebi Yazar Okumaları Projesi

Anadolu Mektebi Yazar Okumaları Projesi

- Google Reklamı -

Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ´Anadolu Mektebi Yazar Okumaları Projesi´ kapsamında, ´Hikayemizin Yarım Asırlık Yerli Sesi: Mustafa Kutlu´ konusunda panel gerçekleştirildi.
İlçe Özel İdare Konferans Salonunda yapılan Panel Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Eryiğit bir konuşma yaptı.
Eryiğit konuşmasında; “Ülkemizin daha aydınlık günlere ulaşabilmesi gayesiyle çıktığımız bu yolda geleceğimizin teminatı olan gençlerimizi tüm yönleriyle donanımlı birer birey olarak hayata hazırlamak için elimizden geleni yapmaktayız. Bu bağlamda İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü olarak çeşitli projeler yürütmekteyiz. ’Sungurlu Akademik Başarıyı Artırma Projesi’’ kapsamında öğrencilerimizin akademik olarak başarıya ulaşmaları üzerinde dururken bu başarıyı devam sorununu ortadan kaldırmakla desteklemek için ‘’Devamsızlığı Önleme Davranışları Geliştirme Projesi’’ ni geliştirdik. Öğrencilerimizin yalnızca akademik başarılarıyla değil mutlu birer birey olarak hayatlarına devam etmeleri de öncelikli hedeflerimiz arasında olduğundan ‘’Doğum Günümü Okulda Kutluyorum Projesi’’ ni hayata geçirdik. Sosyal yaşantının akademik hayatı etkilediği de aşikardır. Bu nedenle öğretmenlerimizle birlikte ‘’Misafirim Öğretmenim Projesi’’ ile bir dönemde 841 veli ziyareti gerçekleştirdik ve gerçekleştirmeye devam ediyoruz.
Okuyup analiz eden bilgiyi, bilgiyi özümseyip özümsediği bilgiyi hayata nakledebilen nesiller yetiştirebilmek için çıktığımız bu yolda ‘’Sungurlu Okuyor’’ projesi kapsamında okullarımızda 1.dönem itibariyle 5.200.000 sayfa okunduğunu da belirtmek isterim.
Okuyan analiz eden nesiller demişken, okuduğunu kendi süzgecinden geçirmek ve kendi ifadeleriyle bir yazarın eserlerine yeniden hayat vermenin en güzel yolunu bulan Anadolu Mektepleri Yazar Okumaları projesi de bugünkü durağımız. Anadolu Mektepleri milli ve manevi değerlerimize sahip çıkan, Türk kültür ve medeniyetinin gelişmesine katkı sunmuş yazarların tüm eserlerinin ve yazar hakkında yazılmış seçkin eserlerin okumasını, okunan her eser hakkında değerlendirme yazısı yazılmasını, eserlerin en az yarısı okunduktan sonra bir konu seçilmesini, seçilen konuda bir konuşma metni hazırlanmasını, düzenlenen panel programlarında hazırlanan metnin sunulmasını amaçlayan bir yazar okuma faaliyetidir. Anadolu Mektebindeki öğrenciler, nitelikli bir okuma yapar, yazı ile kendini ifade becerisi edinir, sosyal ve kültürel yönden gelişir. Proje, 2012 yılı başlarında Prof. Dr. Sami Güçlü’nün Sakarya Üniversitesinde 12 kişilik bir öğrenci topluluğu ile başlattığı okuma faaliyeti olup, 5 yılda 24 ile yayılmıştır. Sırasıyla Mustafa Kutlu, Tarık Buğra, Cengiz Aytmatov, Necip Fazıl Kısakürek, Nurettin Topçu, Sezai Karakoç’ un seçilmiş eserlerini okuyan öğrenciler 7. Yazar olarak Mehmet Akif okumalarına başlamış ve belirlenmiş 33 kitabı okumuşlardır.
Teşriflerinizden dolayı konuklarımıza, ilçemizde bu etkinliğe başlamamıza destek olan İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Seyit Ali Büyük’ e ve Müdür Yardımcısı Hüseyin Kır’ a en kalbi şükranlarımı sunarım.
Proje kapsamında öğrencilerin eserlerine yeniden can verdiği yazar Mustafa Kutlu, “Uzun uğraşlar gerektiren bu paneli hazırlamaya emeği geçmiş tüm okul idarelerine, görev almış Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenlerimiz Harun Bitigiç, Gönül Gül, Aykut Yıldırım, Sinem Kızgın Arslan, Zeliha Avdan Yücebalkan, Cevriye Apaşoğlu, Dilek Çiftçi, Murat Karaman, Sunucu Öğrencilerimiz Mehmet Emin Tunçkılıç, Şeyda Emre ve Panelist Öğrencilerimiz Büşra Kargın, Neslihan Höçük, Sibel Höçük, Bilun Haskaraman, Beyza Yerli’ ye teşekkür ediyor sizleri saygıyla sevgiyle selamlıyorum.
Anadolu Mektebi Yazar Okumaları Projesi kapsamında ele alınan “Hikâyemizin Yarım Asırlık Yerli Sesi: Mustafa Kutlu” paneline ilçemizde bulunan tüm liselerin katılımıyla yapıldı. Türk edebiyatı, sanat ve düşünce alanında yazar okumaları yapan lise öğrencileri Yazar Mustafa Kutlu’yu değişik yönleriyle ele alarak anlattı.
Panelist öğrenciler, okumanın ve okuyarak anlamanın insana neler kazandırabileceğini dinleyicilerine değerlendirme bölümünde aktardılar.
Panele İlçe Jandarma Komutanı Üsteğmen Tolga Çiftçi, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Eryiğit, Emniyet Müdürü İrfan Korkmaz, İlçe Tarım Müdürü Hicabi Berişbek, oda başkanları, daire amirleri, Okul Müdürleri ve öğrenciler katıldı.

[td_block_social_counter custom_title="Takip Edin" facebook="sungurlutelevizyonu" twitter="sungurlu_tv" youtube="channel/UC9UZAQXAsc2Nt7fu0E2B6XQ" instagram="sungurlu_tv" open_in_new_window="y" social_rel="" manual_count_instagram="10683" manual_count_facebook="20356"]
TRY - Türk Lirası
USD
21,5062
EUR
22,9694
GBP
26,6734
RUB
0,2643
CNY
3,0219
JPY
0,1541

Son Eklenenler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sungurlu Haberleri | Sungurlu Televizyonu