-0.6 C
Sungurlu
27/09/2023
Sungurlu HaberleriTeknolojiAkıllı Telefonlar Sizi Dinliyor Olabilir

Akıllı Telefonlar Sizi Dinliyor Olabilir

- Google Reklamı -

Akıllı telefonlar ve kullandıkları yazılımlar günümüzde gerçekten çok üst seviye noktalara geldiler. Hatta görünüşe göre sizi dinleyecek ve buna göre yorum yaparak sizin önünüze ona göre reklam çıkartacak kadar. Aslında bu olay yazılımlarla ilgili.

BBC’den Zoe Kleinman’ın yapmış olduğu habere göre, akıllı telefonlarınız şu anda bile sizi dinliyor olabilir. Kleinman bu iddiayı, geçtiğimiz gün başından geçen bir olayın ardından ortaya atmış. Kendi yaptığı açıklamaya göre bir süre önce, annesi gelip bir aile dostunun Tayland’da trafik kazasında öldüğünü söylemiş. Telefonu ise arkasındaki tezgahın üstündeymiş.

Sonrasında ise telefonu eline alıp arama motorunu açtığında önerilen arama konularının başında dostunun ismini ve “Tayland’da motosiklet kazası” haberi varmış.

- Advertisement -

Aslına bakarsanız internette bu tarz hikayelerin sayısı bir hayli fazla ve her geçen gün bu hikayeler artıyor. Özellikle de Reddit’te bu konuyla ilgili birçok örnek var.

Bir çoğu reklamlarla ilgili. Birçok kişi telefonla biriyle bir şey konuştuktan sonra internette o konuyla ilgili reklamlar gördüklerini söylüyor.

UZMANLAR NE DİYOR?

Pen Test Partners Şirketi’nden siber güvenlik uzmanı Ken Munro ve meslektaşı David Lodge, bu konuyla ilgili önemli açıklamalar yaptılar. Bu uzmanlara göre, evet akıllı telefonunuz sizi dinliyor olabilir. Bunu bir akıllı telefon uygulaması veya direkt olarak Google, Apple gibi teknoloji devleri bile yapıyor olabilir. Tabii ki bu güvenlik uzmanlarının iddiaları.

Güvenlik uzmanları, bunun mevcut Google Anroid faaliyetini kullanarak mümkün olduğunu söylüyorlar. Güvenlik uzmanı,telefondaki mikrofonu kullanma izni aldıktan sonra internette bir dinleme sunucusu kurduklarından sonra telefonun mikrofonunda duyulan her şeyin dünyanın neresinde olursa olsun kendilerine geri döndüğünü söylüyor. Böyle bir sistemin ise iki günde kurulabileceği söyleniyor.

- Google Reklamı -

TEKNOLOJİ DEVLERİ NE DİYOR?

Bu konuyla ilgili daha önce Apple, Google ve Facebook gibi şirketler, genel olarak bu konuya karşı çıkıyor ve iddiaları yalanlıyorlar.

Google, insanların sözlerini ses tanıma komutu olan “OK Google” demeden önce reklam ya da başka amaçlar için kesinlikle kullanmadıklarını söylüyor. Google bunu kullanmaya çalışan uygulamaları da uygulama mağazalarından kaldırdıklarını söylüyor.

TRY - Türk Lirası
USD
27,3003
EUR
28,8496
GBP
33,1608
RUB
0,2828
CNY
3,7364
JPY
0,1831

Son Eklenenler

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sungurlu Haberleri | Sungurlu Televizyonu