Akıllı Telefonlar Sizi Dinliyor Olabilir

Sponsor

Akıllı telefonlar ve kullandıkları yazılımlar günümüzde gerçekten çok üst seviye noktalara geldiler. Hatta görünüşe göre sizi dinleyecek ve buna göre yorum yaparak sizin önünüze ona göre reklam çıkartacak kadar. Aslında bu olay yazılımlarla ilgili.

BBC’den Zoe Kleinman’ın yapmış olduğu habere göre, akıllı telefonlarınız şu anda bile sizi dinliyor olabilir. Kleinman bu iddiayı, geçtiğimiz gün başından geçen bir olayın ardından ortaya atmış. Kendi yaptığı açıklamaya göre bir süre önce, annesi gelip bir aile dostunun Tayland’da trafik kazasında öldüğünü söylemiş. Telefonu ise arkasındaki tezgahın üstündeymiş.

Sonrasında ise telefonu eline alıp arama motorunu açtığında önerilen arama konularının başında dostunun ismini ve “Tayland’da motosiklet kazası” haberi varmış.

Sponsor

Aslına bakarsanız internette bu tarz hikayelerin sayısı bir hayli fazla ve her geçen gün bu hikayeler artıyor. Özellikle de Reddit’te bu konuyla ilgili birçok örnek var.

Bir çoğu reklamlarla ilgili. Birçok kişi telefonla biriyle bir şey konuştuktan sonra internette o konuyla ilgili reklamlar gördüklerini söylüyor.

UZMANLAR NE DİYOR?

Pen Test Partners Şirketi’nden siber güvenlik uzmanı Ken Munro ve meslektaşı David Lodge, bu konuyla ilgili önemli açıklamalar yaptılar. Bu uzmanlara göre, evet akıllı telefonunuz sizi dinliyor olabilir. Bunu bir akıllı telefon uygulaması veya direkt olarak Google, Apple gibi teknoloji devleri bile yapıyor olabilir. Tabii ki bu güvenlik uzmanlarının iddiaları.

Güvenlik uzmanları, bunun mevcut Google Anroid faaliyetini kullanarak mümkün olduğunu söylüyorlar. Güvenlik uzmanı,telefondaki mikrofonu kullanma izni aldıktan sonra internette bir dinleme sunucusu kurduklarından sonra telefonun mikrofonunda duyulan her şeyin dünyanın neresinde olursa olsun kendilerine geri döndüğünü söylüyor. Böyle bir sistemin ise iki günde kurulabileceği söyleniyor.

TEKNOLOJİ DEVLERİ NE DİYOR?

Bu konuyla ilgili daha önce Apple, Google ve Facebook gibi şirketler, genel olarak bu konuya karşı çıkıyor ve iddiaları yalanlıyorlar.

Google, insanların sözlerini ses tanıma komutu olan “OK Google” demeden önce reklam ya da başka amaçlar için kesinlikle kullanmadıklarını söylüyor. Google bunu kullanmaya çalışan uygulamaları da uygulama mağazalarından kaldırdıklarını söylüyor.

Sponsor
Önceki İçerikÇorum Boğazkale’de Bakır Rezervi Bulundu
Sonraki İçerikAskeri Üs Bölgesinde Mühimmat Patladı
Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi ve Çorum Hitit Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümlerini okudum. 2013 yılından beri kendi işletmemde (Hazinedar Reklam) çalışıyorum. İleri seviyede bilgisayar kullanımına hakimim. İhtiyaçlarınız doğrultusunda size web sitesi tasarlayabilirim. Kurumsal reklam ve ürün ihtiyaçlarınızı karşılayabilirim. Giriş seviyesi C# program yazabilirim. Orta seviyede Corel Draw, Photoshop, 3Ds Max kullanabiliyorum. Giriş seviyesinde After Effects kullanabiliyorum. Buna ek olarak video montajına oldukça hakimim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz