AK Parti ve MHP’nin İttifak Teklifi Mecliste

Sponsor

İlerleyen saatlerde teklifin içeriği ile ilgili iki partiden de açıklama yapılıyor. Teklifte yer alan düzenlemeye göre seçim barajında ittifak partilerin aldığı oy dikkate alınacak.

AK Parti ve MHP’nin, siyasi partilerin seçim ittifakına ilişkin ortak kanun teklifi, AK Parti Grup Başkanı ve İzmir Milletvekili Binali Yıldırım ile MHP Genel Başkanı ve Osmaniye Milletvekili Devlet Bahçeli’nin imzasını da taşıyor.

AK Partili Mustafa Şentop konuyla ilgili şöyle konuştu:

Sponsor

Uzun zamandır seçim kanunlarında değişiklik içeren teklifi Meclis Başkanlığımıza sunduk. Uzun zamandır devam eden bir çalışmaydı. Türkiye 15 Temmuz darbe teşebbüsünden sonra yeni bir perspektifle yoluna devam ediyor. Tehditler, riskler Türkiye’yi yeni bir siyasi duruş ortaya koyma mecburiyetiyle karşı karşıya bıraktı. Arkasından Türkiye’de yürütme ve yasamanın güçlendirilmesi için anayasa değişikliğiyle yola çıkıldı. Bir milli mutabakatı somutlaştırmak üzere çalışmalara başlamıştık. Sayın genel başkanlarımızın, cumhurbaşkanımızın ve sayın Bahçeli’nin onayıyla çalışmalara başladık. Toplam 26 maddelik bir metin, 4 kanunla ilgili değişiklik içeriyoruz. seçimlerin temel hükümleri ve seçmen kütükleri hakkında kanun, siyasi partiler kanunu, mahalli idareler kanunu ve milletvekilliği kanunu.

MHP’li Mustafa Kalaycı ise şöyle konuştu:

Çalışmalarımız boyunca bize büyük destek veren sayın Cumhurbaşkanımıza, liderim Devlet Bahçeli’ye teşekkürlerimizi arz ediyoruz. Amacımız Türkiye’nin birlik ve dirliğini korumaktır. Biz millet ne diyor ona bakıyoruz. 15 Temmuz’da oluşan milli birliktelik şuurunun 2019 seçimlerine taşınmasını arzuluyoruz. Seçim barajında partilerin aldığı oy önemli. İttifakı düzenleyen hükümler kaldırılmaktadır. Siyasi partilerin seçim takviminden itibaren en geç 7 gün içinde ittifak protokolü ile YSK’ya başvurmalıdır. Kendi aday listeleri ile yan yana yer alacaklardır. Sıraları da kura ile belirlenecektir. Milletvekili sayısı ittifak yapan siyasi partiler arasında aldıkları geçerli oy esası ile dağıtılacaktır. Seçilme yaşı 18’e indirilmektedir. Yatağa bağımlı vatandaşlarca seçme hakkını kullanılması için seyyar seçim sandığı kullanılmaktadır.

AK Parti ve MHP'nin, siyasi partilerin seçim ittifakına ilişkin düzenlemeyi içeren ortak kanun teklifi TBMM Başkanlığına sunuldu. | Sungurlu Haber

Sanık kurulu başkanları kamu görevlileri arasından kura ile belirlenecektir. Seçimlerde kullanılacak kabinler oy vermenin gizliliğini sağlayacak şekilde belirlenecektir. Filigranlı ve amblemli oy zarflarının ebatları belirlenecektir.

Mahalli idareler seçimlerinde oy pusulaların tamamı aynı sandığa konulacak. Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimlerinde de aynı yöntem düşünülmektedir. Kolluk güçleri sandık çevresine gelebilmektedir. Kanun teklifi ana hatları ile bu hususları düzenlemektedir.

İttifakın adını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ‘Cumhur’ olarak açıklamıştı. İsim önerisi Bahçeli’den gelmişti. Merak edilen noktalardan birisi de ittifakın 2 partiyle mi sınırlı kalacağıydı. Dün, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mustafa Destici ile görüşmüştü, Destici’den de ittifakı destekledikleri yönünde açıklama gelmişti.

Yüzde 10 seçim barajının korunması, ittifaka katılacak partilerin toplam oyunun değerlendirilmesi düzenlemenin maddeleri arasında. Partiler ittifaka ilişkin ön mutabakatı YSK’ya sunacaklar.

Sponsor
Önceki İçerikKuzey Irak’ta Çatışma: 2 Mehmetçik Şehit Oldu
Sonraki İçerikSun-Ka, 5. KOBİ Girişimcilik Ödülüne Layık Görüldü
Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi ve Çorum Hitit Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümlerini okudum. 2013 yılından beri kendi işletmemde (Hazinedar Reklam) çalışıyorum. İleri seviyede bilgisayar kullanımına hakimim. İhtiyaçlarınız doğrultusunda size web sitesi tasarlayabilirim. Kurumsal reklam ve ürün ihtiyaçlarınızı karşılayabilirim. Giriş seviyesi C# program yazabilirim. Orta seviyede Corel Draw, Photoshop, 3Ds Max kullanabiliyorum. Giriş seviyesinde After Effects kullanabiliyorum. Buna ek olarak video montajına oldukça hakimim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz