-0.6 C
Sungurlu
04/10/2023
Sungurlu HaberleriGenelAK Parti ve MHP'nin İttifak Teklifi Mecliste

AK Parti ve MHP’nin İttifak Teklifi Mecliste

- Google Reklamı -

İlerleyen saatlerde teklifin içeriği ile ilgili iki partiden de açıklama yapılıyor. Teklifte yer alan düzenlemeye göre seçim barajında ittifak partilerin aldığı oy dikkate alınacak.

AK Parti ve MHP’nin, siyasi partilerin seçim ittifakına ilişkin ortak kanun teklifi, AK Parti Grup Başkanı ve İzmir Milletvekili Binali Yıldırım ile MHP Genel Başkanı ve Osmaniye Milletvekili Devlet Bahçeli’nin imzasını da taşıyor.

AK Partili Mustafa Şentop konuyla ilgili şöyle konuştu:

- Advertisement -

Uzun zamandır seçim kanunlarında değişiklik içeren teklifi Meclis Başkanlığımıza sunduk. Uzun zamandır devam eden bir çalışmaydı. Türkiye 15 Temmuz darbe teşebbüsünden sonra yeni bir perspektifle yoluna devam ediyor. Tehditler, riskler Türkiye’yi yeni bir siyasi duruş ortaya koyma mecburiyetiyle karşı karşıya bıraktı. Arkasından Türkiye’de yürütme ve yasamanın güçlendirilmesi için anayasa değişikliğiyle yola çıkıldı. Bir milli mutabakatı somutlaştırmak üzere çalışmalara başlamıştık. Sayın genel başkanlarımızın, cumhurbaşkanımızın ve sayın Bahçeli’nin onayıyla çalışmalara başladık. Toplam 26 maddelik bir metin, 4 kanunla ilgili değişiklik içeriyoruz. seçimlerin temel hükümleri ve seçmen kütükleri hakkında kanun, siyasi partiler kanunu, mahalli idareler kanunu ve milletvekilliği kanunu.

MHP’li Mustafa Kalaycı ise şöyle konuştu:

Çalışmalarımız boyunca bize büyük destek veren sayın Cumhurbaşkanımıza, liderim Devlet Bahçeli’ye teşekkürlerimizi arz ediyoruz. Amacımız Türkiye’nin birlik ve dirliğini korumaktır. Biz millet ne diyor ona bakıyoruz. 15 Temmuz’da oluşan milli birliktelik şuurunun 2019 seçimlerine taşınmasını arzuluyoruz. Seçim barajında partilerin aldığı oy önemli. İttifakı düzenleyen hükümler kaldırılmaktadır. Siyasi partilerin seçim takviminden itibaren en geç 7 gün içinde ittifak protokolü ile YSK’ya başvurmalıdır. Kendi aday listeleri ile yan yana yer alacaklardır. Sıraları da kura ile belirlenecektir. Milletvekili sayısı ittifak yapan siyasi partiler arasında aldıkları geçerli oy esası ile dağıtılacaktır. Seçilme yaşı 18’e indirilmektedir. Yatağa bağımlı vatandaşlarca seçme hakkını kullanılması için seyyar seçim sandığı kullanılmaktadır.

AK Parti ve MHP'nin, siyasi partilerin seçim ittifakına ilişkin düzenlemeyi içeren ortak kanun teklifi TBMM Başkanlığına sunuldu. | Sungurlu Haberleri

- Google Reklamı -

Sanık kurulu başkanları kamu görevlileri arasından kura ile belirlenecektir. Seçimlerde kullanılacak kabinler oy vermenin gizliliğini sağlayacak şekilde belirlenecektir. Filigranlı ve amblemli oy zarflarının ebatları belirlenecektir.

Mahalli idareler seçimlerinde oy pusulaların tamamı aynı sandığa konulacak. Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimlerinde de aynı yöntem düşünülmektedir. Kolluk güçleri sandık çevresine gelebilmektedir. Kanun teklifi ana hatları ile bu hususları düzenlemektedir.

İttifakın adını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ‘Cumhur’ olarak açıklamıştı. İsim önerisi Bahçeli’den gelmişti. Merak edilen noktalardan birisi de ittifakın 2 partiyle mi sınırlı kalacağıydı. Dün, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mustafa Destici ile görüşmüştü, Destici’den de ittifakı destekledikleri yönünde açıklama gelmişti.

Yüzde 10 seçim barajının korunması, ittifaka katılacak partilerin toplam oyunun değerlendirilmesi düzenlemenin maddeleri arasında. Partiler ittifaka ilişkin ön mutabakatı YSK’ya sunacaklar.

TRY - Türk Lirası
USD
27,5394
EUR
28,8193
GBP
33,2541
RUB
0,2727
CNY
3,8263
JPY
0,1847

Son Eklenenler

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sungurlu Haberleri | Sungurlu Televizyonu