-0.6 C
Sungurlu
28/09/2023
Sungurlu HaberleriTeknolojiAdil Kullanım Kotasının Tamamen Kalkmasına 3 Ay Kaldı

Adil Kullanım Kotasının Tamamen Kalkmasına 3 Ay Kaldı

- Google Reklamı -

Adil Kullanım Kotası Kalkınca Fiyatlar Değişecek mi?

Bu konuda şuanda hala çalışmalar Bilgi ve Teknoloji Kurumu (BTK) tarafından yapılmaya devam edilirken, operatörler ile de görüşmeler devam ediyor. Fiyat konusunda AKK kaldırıldığı tarihte ufak tefek zamlar olacak. Fakat bu fiyatlandırmalar mevcut faturanıza 10 TL ve üzeri olarak yansımayacak. Şimdilik en azından tahmin edilen rakamlar bu şekilde.

Zaten AKK dediğimiz bu kısıtlayıcı kota üretilen bir şey değil. Tamamen operatörlerin dar boğazı engellemek ve sınırlandırma ile trafiği yönetmek amacı ile yapmış oldukları bir çalışma. AKK kaldırıldıktan sonra bu dar boğazdan nasıl kurtulacağız orası da soru işareti. Eğer aynı alt yapı, aynı şekliyle kalarak geçiş yaparsak “vay halimize” diye düşünüyorum.

Siz fiyatların yine bu şekilde kalacağını düşünüyor musunuz?

fiber-calismasi

- Advertisement -

Yukarıdaki görselde bir fiber optik kazı çalışmasını görebilirsiniz.

Şuanda Adil Kullanım Kotası Nasıl İşliyor?

Bilen pek çok dostumuz var fakat yine de belirtmekte fayda var. Şuanda AKK yeni düzenleme ile birlikte gece saat 02:00 ile 08:00 arasında kota uygulaması yapılmıyor. Tüketiciler paketlerinden herhangi bir indirmeye karşı hiçbir şekilde kısıtlamaya gidilmeden rahatlıkla kullanabiliyor.Bu durum en çok da oyun indirmelerinde ve yüksek kotası bulunan içeriklerde işimize yarıyor diyebiliriz.

fiber-calismasi-002

Operatörler Paket Genişletiyor

Şimdi konuşuyoruz ya, Adil Kullanım Kotası kalkacak diye. Aslında ortada kota var ama kalktığı zaman sınırsız olmayacak bu. Bandwith (Bant Genişliği) gibi düşünebilirsiniz. Bir web sitesi kurduğunuzda hosting sağlayıcınızdan gidip “sınırsız bandwith” alırsınız ama sınırsız değildir. Bu durum da tamamen aynı. Yine dar boğaz konusu belirli zamanlarda yaşanacak ve herkes kota kalktığında downloadlara yükleneceği için, hızlarınızda ilk etaplarda epey düşüşler göreceksiniz. Bu konuda yukarıda belirttiğim gibi, operatörler paket genişletmeye devam ederken bunun da yeterli olacağını düşünmüyorum.

- Google Reklamı -

 

Size hız konusunda sıkıntı çekmeyeceğimiz inandırıcı geliyor mu?

 

fiber-calismasi-003

Zira fiber internet alt yapıları daha ülkemizin pek çok şehrine getirilmediği gibi, metropol şehirlerden olan İstanbul, Ankara ve İzmir gibi kalabalık yerlerde ise durumlar daha kötü. Eğri oturup doğru konuşmak gerekirse, Adil Kullanım Kotası‘nın kaldırılıyor olması bir yandan sevindirici ama bu alt yapılar ile sıkıntıların patlak vereceğini de düşünüyoruz.

TRY - Türk Lirası
USD
27,4154
EUR
28,9735
GBP
33,4781
RUB
0,2837
CNY
3,7548
JPY
0,1837

Son Eklenenler

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sungurlu Haberleri | Sungurlu Televizyonu