-0.6 C
Sungurlu
28/09/2023
Sungurlu HaberleriGenel81 İlde Hanelere Gidilecek! Bilim Kurulu Üyesi Açıkladı

81 İlde Hanelere Gidilecek! Bilim Kurulu Üyesi Açıkladı

Ülkemizde corona virüsü ile mücadele tüm hızıyla devam ederken, kontrollü normal hayata geçiş kapsamında sınırlamaların büyük bölümü kaldırıldı. Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Seçil Özkan, corona virüse karşı bağışıklık oranlarını gözler önüne serecek olan antikor testlerinin 81 ilde yapılmaya başlanacağını açıkladı.

- Google Reklamı -

Ülkemizde corona virüsü ile mücadele tüm hızıyla devam ederken, kontrollü normal hayata geçiş kapsamında sınırlamaların büyük bölümü kaldırıldı. Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Seçil Özkan, corona virüse karşı bağışıklık oranlarını gözler önüne serecek olan antikor testlerinin 81 ilde yapılmaya başlanacağını açıkladı.

81 ilde antikor testleri başlayacak! Bilim Kurulu üyesi açıkladı

Pazartesi günü başlayacak testlerin detaylarını paylaşan Prof. Dr. Özkan, “Sağlık personelimiz 81 ilde 153 bin kadar haneye giderek haneden bir kişiyi örnek seçecek. Kişiye PSR testi yapacak. Biraz da kan örneği alıp antikor bakılacak. Bu antikor da bize hastalık geçirip geçirmediğini, bağışıklık kazanıp kazanmadığını gösterecek. ” ifadelerini kullandı.

81 ilde antikor testleri başlayacak! Bilim Kurulu üyesi açıkladı

Sağlık personellerinin gideceği haneler, Türkiye İstatistik Kurumu tarafından rastgele belirlenecek. Kişiye birkaç tane soru sorulacak ve burundan kültür alınarak (PSR testi) hasta olup olmadığı kontrol edilecek. Kan örneği ise antitor durumunu gözler önüne serecek.

- Advertisement -

Antikor durumu kontrol edilerek kişinin hastalık geçirip geçirmediği, bağışıklılık kazanıp kazanmadığı görülebilecek. İsveç’in bu testi yaptığını ve yüzde 7 gibi oldukça düşük bir sonuçla karşılaştığını belirten Özkan, bu testin hastalıkla mücadele için yeni bilgiler sağlayacağını, bu nedenle gelen sağlık personeline toplumun yardımcı olması gerektiğini vurguladı.

Ülkemizde corona virüsü ile mücadele tüm hızıyla devam ederken, kontrollü normal hayata geçiş kapsamında sınırlamaların büyük bölümü kaldırıldı. Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Seçil Özkan, corona virüse karşı bağışıklık oranlarını gözler önüne serecek olan antikor testlerinin 81 ilde yapılmaya başlanacağını açıkladı. | Sungurlu Haberleri

Sağlık personeli sahada büyük bir emek verecek, yardımcı olmak lazım. Sanırım pazartesi gibi başlanacak. Bakanlık bu konuda büyük emekler sarf ederek hızlıca 10-12 günlük bir süreçte verileri toplayıp, analiz edecek. Testi yapılan kişilere de geri dönülecek, PSR pozitif mi çıktı, antikoru nasıl çıktı diye” ifadelerini kullandı.

İkinci Dalga Yaşanabilir!

Hafta sonları yaşanan yoğunluğa dikkat çeken Prof. Dr. Özkan, salgının devam ettiğini ve İran’da ikinci dalganın yaşandığını açıkladı. Henüz sıfır vaka göremediğimizi vurgulayan Özkan, “Mesafe, maske, ek hijyen, buna dikkat edersek yeni normal dönemde ikinci dalga yaşamayız. Hafta sonu inanılmazdı. Piknikler, sosyal mesafeler aşılmış, sanki eskiye dönülmüş gibiydi. Bunu yaparsak ikinci bir dalga yaşayabiliriz. Bizim için bu çok üzücü olabilir” diye konuştu.

TRY - Türk Lirası
USD
27,3417
EUR
28,7381
GBP
33,1911
RUB
0,2817
CNY
3,7408
JPY
0,1829

Son Eklenenler

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sungurlu Haberleri | Sungurlu Televizyonu