-0.6 C
Sungurlu
27/09/2023
Sungurlu HaberleriGündem76 YAŞINDA ARI GİBİ ÇALIŞAN " TOPRAK DEDE "

76 YAŞINDA ARI GİBİ ÇALIŞAN ” TOPRAK DEDE “

- Google Reklamı -

Sungurlu’da çiftçilikle uğraşan 76 yaşında ki Nurettin Gönültaş, ilerleyen yaşına rağmen çalışkanlığı ile gençlere taş çıkartıyor.
Emekli olduktan sonra yerleştiği diktiği fidanlarla köyünü yeşile büründüren Gönültaş, adeta arı gibi çalışıyor. On parmağında on marifet olan Gönültaş, azmiyle görenleri kendisine hayran bırakıyor.

1994 yılında Milli Kütüphane’den emekli olduktan sonra ilçeye bağlı Yeşilyurt Köyü’ne yerleşen ve kendisine “toprak dede” diyen Gönültaş, “Köyümün adı Yeşilyurt ama ben geldiğimde bir tane bile yeşillik yoktu. TEMA Vakfı’na üye olduktan sonra ufak ufak ağaçlandırmaya başladım. Tapulu alanıma 11 dönüm bademlik yaptım. Kendi bahçemde ise 300’e yakın meyve ağacı bulunuyor” dedi.
Toprağı boş, kuru görmeye dayanamıyorum diyen Gönültaş, “Her yer yeşil olmalı. Hem aşılama yapıyorum, hem de ağaç dikiyorum. Devlet arazisine bile ağaç dikiyorum. Beni gören diğer köylülerim de çevresini ağaçlandırmaya başladı. Şimdi köyüm, adının hakkını veriyor” diye konuştu.

“Çorum’un en güzel balını üretiyorum”

Hem çiftçilik hem de arıcılık yaptığını söyleyen Gönültaş, “140 dönüm arazim var. Arpa ve buğday ekiyorum. Onun haricinde arıcılıkla uğraşıyorum. Şuanda 160 kovan arım var. Şuanda oğul zamanı. Oğul alıyorum. Çorum’un en güzel balı olan ‘Kapari Balını’ üretiyorum. Bu bölgede benim ürettiğim balı, başka yerde bulamazsınız” dedi.

- Advertisement -

“Hiç boş vaktim yok”

24 saat çalıştığını söyleyen Gönültaş, “Sabah 7’de kalkıyorum ve çalışmaya başlıyorum. Önce bahçeye, daha sonra arılara ve vakit bulursam da araziye çıkıyorum. Neredeyse hiç boş vaktim yok” dedi.
Gençlere tavsiyelerde bulunan Gönültaş, “Kahve köşelerinde vakit geçireceklerine, bir işin ucundan tutup, üretime yönelmeliler” ifadelerini kullandı.

TRY - Türk Lirası
USD
27,2567
EUR
28,8141
GBP
33,1395
RUB
0,2795
CNY
3,7279
JPY
0,1829

Son Eklenenler

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sungurlu Haberleri | Sungurlu Televizyonu