-0.6 C
Sungurlu
30/09/2023
Sungurlu HaberleriGündem50 TON DEVECİ ARMUDU HASADI BEKLİYOR

50 TON DEVECİ ARMUDU HASADI BEKLİYOR

- Google Reklamı -

Türk Silahlı Kuvvetleri’nden emekli olduktan sonra doğduğu köye yerleşen emekli Astsubay, 15 dekar alanda yetiştirdiği deveci armudunun hasadını bekliyor. Yüksel Apaydın, bu yıl 50 ton ürün beklentisi olduğunu söyledi.
Jandarma Komutanlığı’ndan emekli olduktan sonra doğduğu topraklara dönen Emekli Astsubay Yüksel Apaydın, ilçeye bağlı Karakaya Köyü’nde damla sulama sistemi ile bahçesinde armut yetiştirmeye başladı.


Amatör olarak başladığı armut yetiştiriciliği işine daha sonra profesyonel olarak devam ettiğini hatırlatan Apaydın, “Bin 200 adet ağacım var. Şimdi ağaçlar 10 yaşındalar, ağaç başı 25 kilogram verim almaktayım, bu yıl da 50 ton deveci armudu hasadı bekliyorum ” dedi.


10 yıl önce emekli olduktan sonra deveci armudunun bu bölgede de yetişebileceğini düşünerek, 35 dönüm üzerinden 15 dönümünü deveci armuduna ayırdım diyen Apaydın, “15 dönüm alanda yaklaşık 1200 yarı bodur armut ağacım var. Bu sene 9. yaşı dolan bu ağaçlardan tahmin ediyorum 50 ton civarında bir ürün elde edeceğim” dedi.

- Advertisement -

AĞUSTOS AYINDA SEYRETME İŞLEMİ YAPILACAK

Sungurlu İlçe Tarım ve Orman Müdürü Zekeriya Önder Çeşmeci, beraberinde Mühendisler Hicabi Berişbek, Mahmut Aydın ve Tekniker Doğan Yazdıç ile birlikte köye giderek Yüksel Apaydın’dan bilgi aldı. Ağaçların bu yıl meyveyi yetiştiremediğini ve Ağustos ayında ağaçlara seyretme işlemi uygulayacağını söyleyen Apaydın, “Meyve çok fazla olduğu için ağaçlar yetiştiremiyor ve meyvesi küçük kalıyor. Ağustos ayı içerisinde seyretme işlemi uygulayacağım” dedi.

Her boydan armudun yetiştiğini söyleyen Apaydın, bazı armutların 700 grama ağırlığında olduğunu ve iriliğiyle dikkat çektiğini belirtti. Armutların tamamen organik şartlar altında yetiştirildiğini belirten Apaydın, 700 grama kadar olan armudu görenlerin hayrete düştüğünü ifade etti.

HASADI 8 GÜN SÜRÜYOR

Armut hasadını 12 çalışan ile gerçekleştirdiğini ve yaklaşık 8 gün sürdüğünü söyleyen Apaydın, “Bayanlardan toplamacılar oluyor, boylarına göre ayıranlar oluyor. Erkek çalışanlar ise bayanların yetişemediği alanlara merdivenlerle üst dallarda ki hasadı gerçekleştiriyor. Kasım ayında inşallah hasada başlayacağız” dedi.

TRY - Türk Lirası
USD
27,4131
EUR
29,0207
GBP
33,4358
RUB
0,2797
CNY
3,7579
JPY
0,1835

Son Eklenenler

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sungurlu Haberleri | Sungurlu Televizyonu