-0.6 C
Sungurlu
25/09/2023
Sungurlu HaberleriGenel2019 Yılı Hattuşa Yılı

2019 Yılı Hattuşa Yılı

- Google Reklamı -

Uslu, “Kültür ve Turizm Bakanlığımız tarafından 2018 yılı “Troya Yılı” ilan edilmesi ile Çorum’un plakası olan 19 dan yola çıkarak 2019 yılının da “Hattuşa Yılı” olarak ilan edilmesini destekliyoruz” dedi.

Geçtiğimiz aylarda Hitit Güneş Kursu’nun Alaca ilçesine getirilmesini gündeme getirerek Ankara’da yankılar uyandıran Çorum Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Salim Uslu, 2019 Yılının Hattuşa Yılı olarak ilan edilmesi için gerekli destek ve katkının verileceğini belirtti.

Uslu, Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş ile yaptığı görüşme de “Sıhhıye’de bulunan Hitit Güneş Kursu Anıtının Alacahöyük’e getirilmesi, Eserlerin kaynağında sergilenmesi (32 Bin Hitit eseri Anadolu Medeniyetler müzesinde) Kazıların millileştirilerek kendi kazı heyetlerimizin çalışma yaparak, kendi paramızda yerelde kalması ve daha milli duyguları yüksek insanlar kazıda bulundurularak tarihi eserlerimizin kaçırma gibi bir girişimlerin önüne geçilmesi, Ortaköy ilçemizin isminin Şapinuva, Boğazkale ilçemizin isminin de Hattuşa olarak değiştirilmesini talep ettik. Talebimiz doğrultusunda Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde, Yurt dışına kaçırılan kültür varlıklarının iadelerinin sağlanması ve mevcut kültür varlıklarının korunması için alınması gereken tedbirlerin belirlenmesi amacıyla Kültür Varlıklarını Araştırma Komisyonu kuruldu ve çalışmaları hızla devam ediyor. Komisyon Başkanımız Sakarya Milletvekilimi Prof. Dr. Mustafa İsen’le hazırladığımız konuları görüştük. 2019 Yılının Hattuşa Yılı olarak İlan edilmesi için de gerekli çalışmaları başlatacağız” dedi.

TRY - Türk Lirası
USD
27,2113
EUR
28,9466
GBP
33,2882
RUB
0,2833
CNY
3,7223
JPY
0,1831

Son Eklenenler

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sungurlu Haberleri | Sungurlu Televizyonu